Barghútí urobil pre svoju kampaň všetko. Nechal sa zatknúť v Jeruzaleme, a potom prišiel aj k izraelskému múru. Napriek tomu to asi nebude stačiť. Abbás vedie v prieskumoch o 30 až 40 percent. FOTO - REUTERS
Jeruzalem, ktorý by mal byť podľa Palestínčanov hlavným mestom ich budúceho štátu, si kampane pred voľbami budúceho palestínskeho lídra príliš neužil. To, čo malo byť pre oboch hlavných kandidátov vyvrcholením ich snaženia o hlasy voličov, sa skončilo fiaskom.
Včera sa v jeruzalemskej mešite al-Aksá zišli na piatkových modlitbách tisícky Palestínčanov. Po nich sa mali konať mítingy.
Abbás neprišiel, Barghútího zatkli
Predpokladaný víťaz volieb Mahmúd Abbás do Jeruzalema ani neprišiel, hoci to sľuboval a druhého vo volebných preferenciách Mustafu Barghútího na hodinu zadržala izraelská polícia. Nedodržal totiž pravidlá, ktoré si s kandidátmi dohodla izraelská polícia. Tá povolila kampaň vo východnom Jeruzaleme, kde žijú tisícky Palestínčanov, ale zakázala kandidátom vstup na citlivé náboženské miesta. Barghútí tvrdí, že o takomto zákaze nevedel. Pre podobný priestupok ho však z mesta vykázali už pred niekoľkými dňami.
V ohrození
Abbás sa na takúto politicky riskantnú misiu radšej nevydal. Jeho poradcovia mu totiž vysvetlili, že návšteva Jeruzalema za priamej asistencie izraelskej polície, ktorá by mu robila ochranku, by mu skôr uškodila. Extrémistom by dodal ďalší argument na ich názor, že je v izraelskom područí a pre obyčajných Palestínčanov by to bol znak slabosti.
Pritom na Abbása číhalo dvojnásobné nebezpečenstvo. Na útoky na jeho osobu sa údajne chystali palestínski aj židovskí radikáli.
Nestačí to
Zo včerajška tak lepšie vyšiel Barghútí. Obrázky, ako vysvetľuje reportérom, že mu Izrael neumožnil navštíviť posvätné miesta moslimov, zaberú viac ako Abbásovo konštatovanie, že do Jeruzalema "príde neskôr".
Na volebný zvrat to však nestačí: Abbás vedie v prieskumoch nad Barghútím o 30 až 40 percent. Včera však mal smolu. Okrem Jeruzalema prišiel aj teroristický útok na židovské auto pri Nábuluse. Brigády mučeníkov Al-Aksá, ktoré sa hlásia práve k Abbásovmu hnutiu Fatah, zabili jedného Izraelčana a troch vážne zranili. To naznačuje, že Abbásove reči o kontraproduktívnosti terorizmu sa neujali.
Jeruzalem
Otázka Jeruzalema, ktorý si politicky a geograficky nárokujú Palestínčania aj Izraelčania a civilizačne všetky tri monoteistické náboženstvá, je jedným z brzdiacich momentov mierových plánov. Citlivosť tejto otázky sa prejavila, keď zomrel Jásir Arafat. Vyjednávania, či jeho hrob môže ležať v posvätnom meste, sa stali jedným zo sprievodných znakov jeho odchodu zo sveta. Izrael to nedovolil.
Podľa palestínskych novinárov je však v prípade volieb význam Jeruzalema preceňovaný. Veľa obyvateľov jeho východnej časti na voľby, ktoré im Izrael povolil, aj tak nechce. Preto, že nemajú v poriadku doklady, či sa boja, že sa dostanú do pozornosti izraelských úradov, alebo im je to jednoducho jedno.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem