V panelákoch stoja ešte viac. Ministerstvo financií vlani v návrhu zákona o miestnych daniach navrhovalo, aby sa počet zdaňovaných zvierat rozšíril, poslanci to však odmietli.
"Zviera je príliš široký pojem a mohli by vzniknúť nejasnosti pri uplatňovaní toho zákona," zdôvodnil stanovisko parlamentu poslanec a primátor Holíča Vladimír Horák (SDKÚ). To, že sa zdaňuje iba chov psov, považuje za opodstatnené. Neprekáža mu to ani pri psoch z rodinných domov, ktoré sa medzi ľudí nedostávajú.
"Pes často utečie von, treba ho odchytávať cez mestskú políciu, túlavé psy sú najčastejšie z rodinných domov," tvrdí Horák.
Podobné názory majú aj iní predstavitelia samospráv. V obci Štitáre je daň za psa v rodinnom dome sto korún. Obec ju v novom roku nezvýšila. Podľa jej starostu Pavla Hašúka sú ľudia aj bez toho dosť zaťažení. S prípadným zrušením dane za psa však starosta nesúhlasí, lebo obce potrebujú každú korunu.
Okrem toho vraj so psami v dedine má náklady aj samospráva. "Organizujeme pravidelne očkovanie, stáva sa, že niektoré rodiny sa o psy nestarajú, behajú po dedine a robia materiálne škody," hovorí Hašúk. Ostatné zvieratá by zdaňovať nechcel. "Spôsobovalo by to medzi ľuďmi veľké napätie a nebolo by to správne."
Zdaňovanie psov z rodinných domov schvaľuje aj šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. "Má to racionálny dôvod, že prasa vám po dedine nechodí, ten pes áno a robí problémy," vyhlásil. ZMOS chcel v minulosti sprísniť nariadeniami chov zvierat v domoch, ale Generálna prokuratúra jeho aktivity zastavila. Nesúhlasila napríklad s návrhom, aby v obytnom dome bolo možné chovať psy len so súhlasom ostatných obyvateľov.
Veterinár z Bratislavy pripúšťa, že pes môže byť rizikový z hľadiska hygienického, ale na to sú veterinári. "Ak by sa robila sanácia trávnikov, boli by špeciálne určené venčoviská, tak prosím," hovorí veterinár o dani zo psa. Niektoré obce síce poskytujú z daní chovateľom vrecúška na exkrementy, "ale sú také, ktoré za to nič neposkytujú". (rp)