F. T., Tvrdošovce
Podľa opísaných príznakov bola vaša paprika postihnutá tzv. bielou hnilobou , ktorej pôvodcom je huba Sclerotinia sclerotiorum . Je to polyfágna huba postihujúca rôzne poľné plodiny (napríklad slnečnicu, repku), zeleniny i okrasné rastliny. Zo zelenín sa okrem papriky často vyskytuje aj na uhorkách, rajčiakoch, šaláte, mrkve a petržlene. Veľmi dobre sa jej darí v skleníkoch a fóliovníkoch, kde má priaznivé podmienky na šírenie. Predovšetkým je to výdatné hnojenie rastlín maštaľným hnojom (najmä od drobných domácich zvierat), vysoká vzdušná vlhkosť, hustý spon, ale aj opakované pestovanie citlivých plodín na tej istej ploche.
Priama chemická ochrana rastlín proti bielej (sklerocíniovej hnilobe) sa nerobí, pretože nebýva dostatočne účinná. Treba sa preto sústrediť na prevenciu spočívajúcu vo vytváraní takých pestovateľských podmienok, v ktorých nebude huba rastliny ohrozovať. Okrem opatrného hnojenia rastlín treba skleníky a fóliovníky dostatočne vetrať, rastliny pestovať v redšom spone, pestovateľské plochy striedať a porasty zavlažovať v ranných hodinách, podľa možností podmokom. Ak sa biela hniloba napriek dodržaniu odporúčaných opatrení v rýchliarňach vyskytne, postihnuté rastliny treba čo najskôr z porastu odstrániť a spáliť, aby sa v nich nevytvorili čierne trváce útvary huby - tzv. skleróciá , ktoré sa po rozpade rastlinných pletív dostávajú do pôdy a niekoľko rokov sú zdrojom infekcie pre následné plodiny.
V blízkej budúcnosti sa proti bielej hnilobe očakáva povolenie biologického prípravku Contans WG, ktorý obsahuje spóry huby Coniothyrium minitans . Táto huba parazituje na skleróciách huby Sclerotinia sclerotiorum , nachádzajúcich sa v pôde, a postupne ich rozkladá.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK