Viacero vtákov patrí medzi usilovných pomocníkov záhradkárov, pretože sa živia aj larvami, húsenicami, voškami, muchami a iným škodlivým hmyzom. Pomáhajú v záhrade udržiavať biologickú rovnováhu a nedovolia škodcom premnožiť sa. Tak napríklad párik sýkoriek v čase kŕmenia mláďat denne nazbiera približne tisíc kusov hmyzu. Je to najlacnejší spôsob ochrany záhrady pred škodcami.
Ďalšie u nás zimujúce druhy vtáctva, užitočné pre záhradkára, sú stehlík, brhlík, zelienka obyčajná, červienka obyčajná, ďateľ, chocholáče, štetinatec orechový, oriešok, králiky, pinky, mlynárky a kôrovníky. Na jar prilietajú z teplejších krajov najmä lastovičky a žltochvost hôrny. Hmyz požierajú aj drozdy, škorce či vrabce, zároveň však konzumujú dozrievajúce ovocie a hrozno.
Starostlivý záhradkár týchto svojich pomocníkov prikrmuje v chladných zimných dňoch, najmä pri väčšej vrstve snehu alebo námraze. Často totiž strácajú prístup k prirodzeným zdrojom potravy, preto sú existenčne ohrozené.
Na prikrmovanie sýkoriek, stehlíkovitých a pinkovitých vtákov používame zásadne prirodzenú potravu, ktorá im nespôsobí zažívacie poruchy. Podávame im predovšetkým semená slnečnice, tekvice, maku, repky olejnej, ľanu, prosa, vtáčieho zobu, obilniny, ovsené vločky a semená niektorých divo rastúcich rastlín i burín. Nesmú však byť plesnivé. Drozdovité vtáky, chocholáče a štetinatce majú rady aj plody jarabiny, hlohu, šípky, kaliny a bazy čiernej. Spomenuté druhy neprikrmujeme kuchynským odpadom ani chlebom či kvaseným pečivom. Takáto potrava im môže spôsobiť tráviace ťažkosti a zahubiť ich. Pre sýkorky je vhodný i nesolený hovädzí alebo baraní loj, prípadne jeho kombinácia s olejnatými semenami.
Krmivo dávame vtákom do kŕmidiel alebo búdok zhotovených z dreva či plastov. Môžu byť rôznych tvarov, prispôsobené potrebám jednotlivých druhov vtáctva. Aj v obchodnej sieti ponúkajú búdky a kŕmidlá, vrátane špeciálnych kŕmidiel pre sýkorky. Búdky vešiame na stromy, respektíve na budovu, obvykle vo výške 2 až 6 metrov tak, aby sa k nim nedostali mačky. Kŕmidlá umiestňujeme aj na okná alebo balkóny. V záhradke používame tiež kolové kŕmidlo. Zmes loja so semenami však môžeme dať i do menšieho kvetináča so zapichnutou paličkou. Zavesíme ho tak, aby otvor kvetináča a palička smerovali k zemi. Kŕmnu zmes môžeme dať aj do sieťky, ktorú zavesíme na konár stromu, ľahko prístupný pre operence. V niektorých predajniach dostať i špeciálnu zmes semien do kŕmidiel a lojové guľky.
Zdrojom krmiva pre vtáctvo je aj živý plot, v ktorom sú dreviny s vhodnými plodmi a semenami. Pri holomrazoch a námraze nezabúdajme ani na napájanie vtákov vlažnou vodou, a to v plytkých napájadlách na chránených miestach.