Medzi najvýznamnejšie práce patrí kontrola oplotenia záhradiek, prípadne individuálna ochrana ovocných stromkov. Patrí sem aj odhadzovanie naviateho snehu od plota, z ciest a jeho prihŕňanie k ovocným drevinám. Zaručuje totiž ich dobré prezimovanie (na silnejšie mrazy sú citlivé korene, zvlášť slabo rastúcich podpníkov (M9, M27).
Po vlhkej jeseni sa vyžaduje pravidelná kontrola uskladnených jabĺk a hrušiek (aspoň raz do týždňa). Dôležité je včas odstrániť nahnité plody a, pravdaže, aj vetrať priestory, ak to počasie dovoľuje. V rámci biologickej ochrany nezabudnime prikrmovať užitočné vtáctvo.
Najmä prvá polovica januára je vhodná na odber dobre vyzretých ročných výhonov, predovšetkým jadrovín, ale aj čerešní, višní, ríbezlí a egrešov, a to pre vrúbľovanie koncom zimy a na začiatku vegetácie. Odobraté výhony skladujeme v tme, chlade a vo vlhkom prostredí. Nezabudnime odrody označiť. Na kratší čas ich môžeme uložiť aj do snehu alebo do nezamrznutej pôdy na zatienenom mieste.
Odstraňujeme borku zo starých stromov, lebo poskytuje úkryt hmyzím škodcom. Na stromoch nenecháme visieť ani mumifikované plody, treba ich spáliť. Odstránime a spálime aj hniezda húseníc.
V januári odporúčame tiež bieliť kmene a hrubšie konáre, zvlášť teplomilnejších druhov, ako sú marhule, orech kráľovský, broskyne, ale aj čerešne, višne i jablone. Biela farba odráža slnečné lúče, čím zabraňuje predčasnému pučaniu. Vápenné mlieko si zhotovíme z 1,5 kilogramu vápna a 10 litrov vody. Pri marhuliach je zvlášť dôležité bielenie koncom prvého mesiaca v roku.
Zo záhradky odstraňujeme uschnuté stromy a kry. Drevo ihneď odvážame, lebo môže byť ohniskom kôrovcov a iných nebezpečných škodcov. Občas skontrolujeme aj lapacie pásy z vlnitej lepenky, ktoré sme priviazali na kmeň stromu počas vegetácie. Škodcov, ktorí sa pod pásmi ukryli, zničíme. Prezeráme tiež lepiace pásy pripevnené na kmeňoch a podľa potreby náter na nich obnovujeme.
Keď sa oteplí na približne na 0 stupňov (najčastejšie koncom mesiaca), začneme prekliesňovať ovocné stromy a kry. Dôležité je to najmä vo väčších záhradách. Na egrešoch skrátime základné konáriky na 6 až 8 pukov, bočné na 2 až 3 puky. Husté korunky egrešov aj ríbezlí, vrátane stromkových tvarov, presvetlíme. Odstránime predovšetkým staré drevo (na čiernych ríbezliach staršie ako štvorročné, na červených a bielych staršie ako šesťročné a na egrešoch staršie ako osemročné). Zvláštnu pozornosť venujeme tiež úprave krov liesky veľkoplodej, ale aj ostatných menej rozšírených ovocných druhov. Rany spôsobené ohryzom zajacov ihneď zatrieme štepárskym voskom.
Pri veľkých námrazách striasame podľa potreby namrznutý sneh, dôležité je to zvlášť pri kôstkovinách. Nezabúdajme občas skontrolovať aj oplotenie záhradky.