ILUSTRAČNÉ FOTO - MARIAN JASLOVSKÝ
Až 40-tisíc švédskych detí vo veku od 11 do 16 rokov je podľa odhadu odborníkov postihnutých závislosťou od počítačových hier a videohier. Týmto záľubám sa venujú viac ako päť hodín denne. Mnohé z nich tvrdia, že s hrami nemôžu prestať. Vo chvíli, keď k nim nemajú prístup, prejavujú sa u nich abstinenčné príznaky, sú nekoncentrované a agresívne.
Elisabeth Juntillová je matkou dospievajúceho syna Martina. "Preklínam deň, keď som mu kúpila prvú hru. Vtedy mal šesť rokov a myslela som si, že je to hračka ako akákoľvek iná," povedala denníku Dagens Nyheter. Dnes trávi Martin pri hrách viac ako 35 hodín týždenne. Jeho vášeň sa vystupňovala, keď bol šiestak až ôsmak na základnej škole.
Hráčsky závislé deti prestávajú vnímať čas, nevnímajú, či je deň alebo noc. Ich mozog odpočíva menej ako mozog ostatných detí a v škole sa prehlbujú ich problémy.
"Stretávam sa aj s rodičmi, ktorí sú radi, že ich dieťa sedí doma a nikde sa netúla. Lenže to predsa nie je prístup normálnych rodičov," hovorí Elisabeth Juntillová, predsedníčka spolku Domov a škola, ktorý pomáha podobne postihnutým rodičom zvládať ich závislé deti.
Podľa prieskumu organizácie Fair Play, v ktorom bolo oslovených 2100 respondentov, problémy so závislosťou od elektronických hier má asi šesť percent mladých Švédov.
Zistené poznatky súvisiace s týmto typom závislosti však nie sú zatiaľ jednoznačné. Niektoré prieskumy z Japonska totiž nasvedčujú, že televízne a počítačové hry zvyšujú intelektuálne schopnosti detí a zlepšujú ich prípravu na budúce zamestnanie.
"U niektorých detí to určite platí, ale musíme lepšie preskúmať, čo sa s mozgom v skutočnosti deje. Unavený mozog ťažko absorbuje iné veci," povedal Per Hamid Ghatan, ktorý pracuje na výskume mozgu v Karolinskej nemocnici v Štokholme. Psychológ Owe Sandberg zo Štokholmu si myslí, že túto formu závislosti nemožno prirovnávať k alkoholizmu alebo narkománii. K morálnej panike podľa neho nie je dôvod, lebo počítače vo svojej podstate mladým ľuďom neškodia a naučiť sa s nimi pracovať je pozitívnou vecou.