Asi si poviete, že som to slovo zle napísal, veď v slovenských novinách čítate o cunami. Myslím si však, že je rozumné písať toto slovo tak, ako ho pozná celý svet. Mimochodom, tsunami je japonské slovo a ide o odborný termín. V tvare tsunami sa uvádza v medzinárodnej literatúre i médiách. Donedávna nazývali tento úkaz v krajinách hovoriacich po anglicky mohutnou prílivovou a odlivovou vlnou. V skutočnosti však tsunami spôsobuje iná energia než príliv a odliv. Pretože Japonsko tento úkaz už dlho skúma a má svoje skúsenosti, svet jednotne prevzal termín tsunami. Tsu znamená prístav. Nami je vlna. Tsunami spôsobuje zemetrasenie alebo tajfún.
Pre Japonsko je tsunami obrovskou hrozbou. Sme ostrovná krajina. Obklopuje nás more a oceán, navyše pobrežie je veľmi členité. Krajina sa nachádza v oblasti tektonického zlomu, takže zemetrasenia sú u nás veľmi časté. To sú dôvody, prečo máme výskum tsunami veľmi rozvinutý. Veď tsunami je omnoho ničivejšia pri náraze na pobrežie ostrova, ktorý je členitý, a v ktorého zálivoch sú, prirodzene, vybudované aj prístavy. Čím členitejšie pobrežie, tým mohutnejšou silou udrie vlna na pevninu.
Tak, ako vy počúvate v slovenskej predpovedi počasia, že bude hmla, zamračené alebo poľadovica, Japonci počas celého roka veľmi často počúvajú varovanie pred hrozbou tsunami a správy o zemetrasení v Japonsku a okolí. Tých je za rok aj tisíc, pričom médiá nás informujú o silnejších aj o takmer neciteľných záchvevoch.
V bežnom živote to vyzerá napríklad tak, že večer pozeráme v televízii film a do troch minút po zemetrasení sa na obrazovke objaví varovanie: Nebezpečentsvo tsunami. Nasleduje lokalizácia zemetrasenia a miesta, kde hrozí úder ničivých vĺn. Okamžité varovanie - do troch minút po zaznamenanom zemetrasení - je veľmi dôležité, pretože tsunami je rýchla. Napríklad v roku 1993 tsunami udrela na ostrov Hokkaido. Zahynulo 231 ľudí. Vlna zasiahla pevninu skôr, ako stihlo prísť varovanie. Iný príklad - v roku 1960 bolo na pobreží Chile zemetrasenie, ktoré vyvolalo tsunami. Japonsko je cez Tichý oceán vzdialené od Chile 18 000 kilometrov. Túto trasu prekonala tsunami za 22 hodín, keď udrela na severovýchodné, veľmi členité pobrežie Japonska. Zahynulo 142 ľudí.
Keď navštívite Japonsko, neuvidíte žiadne rozprávkové pláže. Všade je množstvo vlnolamov z betónu. Mrzí nás to, ale máme s tsunami zlú skúsenosť.
Na rozdiel od bežnej vlny, ktorá sa zdvihne a rozbíja sa asi 10 sekúnd, tsunami sa od zdvihnutia posúva k brehu ako obrovská masa vody od niekoľkých minút až po celú hodinu.
Veľmi súcitím s ľuďmi, ktorí boli postihnutí poslednou katastrofou tsunami. Aká krutá vie byť príroda. Ale život je rizikom, nech žijete kdekoľvek. Pevne verím, že nielen peniaze, jedlo a lieky sa dostanú k ľuďom z postihnutých oblastí. Dúfam, že japonský výstražný systém upozorňujúci na tsunami pomôže v budúcnosti aj ďalším krajinám na brehu oceánov a morí.
Autor: MASAHIKO