Športový riaditeľ Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) Ľubomír Kotleba navštívil vlani 139 krajín, na cestách strávil 220 dní. Päťdesiatosemročný Bratislavčan má na starosti všetky súťaže, ktoré usporadúva FIBA. Federácia združuje 212 krajín a je druhou najväčšou na svete po volejbalovej (218). Basketbal hrá organizovane neskutočný počet 450 miliónov hráčov a hráčok (futbal 200 miliónov).
Služobné cesty roku 2005 začal Kotleba tromi dňami v Bratislave. Slovensko sa totiž uchádza o majstrovstvá sveta hráčok do 19 rokov v lete 2007. Protikandidátmi sú Kórejská republika, Kanada a Guatemala.
"FIBA má prioritný záujem organizovať veľké podujatia v neprebádaných oblastiach, kam Slovensko určite nepatrí. Guatemalu chceme presvedčiť, aby usporiadala šampionát do 21 rokov. Kanada nás viackrát sklamala nedodržaním sľubov. Kórea sa prihlásila opatrnejšie, chce sa sústrediť na špičkové kontinentálne majstrovstvá. Slovensko má dobré šance," povedal športový riaditeľ FIBA.
Bývalý špičkový rozhodca (pískal trikrát na olympiáde) pôsobí v aparáte FIBA už šestnásty rok. Priznal sa, že návštevu chcel využiť na lepšie zoznámenie sa so súčasným stavom nášho basketbalu, lebo upadá.
Slovensko má dobré šance
"Som plateným úradníkom, čiže môj štát sa, s dávkou zveličenia, volá FIBA. Prirodzene, každý vie, že som Slovák, pyšne som prijímal gratulácie po ružomberských euroligových víťazstvách a úspechoch ženskej reprezentácie. Ústup z pozícií je jasný, možno zbytočný, a mrzí ma. Krátka návšteva ma presvedčila, že môže ísť o dočasný jav. V malej krajine ťažko trvalo udržovať absolútnu svetovú úroveň. Problém nastáva v momente, ak s ňou stratíte na dlhší čas kontakt. Návraty sú vtedy zložité. Najmä cez ženy má Slovensko stále šance udržať sa v basketbalovej extratriede," pripomenul Kotleba.
Mužovi s najvýkonnejšou úlohou vo FIBA sa pozdáva stratégia Slovenskej basketbalovej asociácie v snahe prepájať mládežnícke kategórie s dospelými. "Organizácia ,menšieho' šampionátu pre juniorky do toho ideálne zapadá. Dokonca tvrdím, že pre domácu krajinu nie je najdôležitejší výsledok, ale oživenie záujmu o basketbal. Navštívil som váš olympijský výbor, ministerstvo školstva a bratislavskú samosprávu. FIBA poskytuje isté finančné prostriedky, ktoré však treba doplniť zo štátnych peňazí i zdrojov domácej federácie. Mám pocit, že všetky tri slovenské inštitúcie to chápu. Veľmi zjednodušene, aj takýto šampionát by sa mal skončiť so ziskom aspoň jedného eura a večerné zápasy ba sa mali hrať pred slušnou návštevou. Doplním ešte, Slovensku by veľmi prospelo, keby v organizácii FIBA Europe pracoval jeden volený člen."
Šampionát s tuctom už nestačí
Na Slovensku budú v roku 2007 z veľkých svetových podujatí len majstrovstvá sveta v pretláčaní rukou. Kotleba sa domnieva, že basketbalový šampionát, hoci juniorský, by mohol byť pre krajinu najdôležitejšou športovou akciou roka.
Basketbal prechádza zo štvorročného cyklu MS mládežníckych kategórií na dvojročný, od roku 2007 obsadí šampionát 16 tímov (doteraz 12). FIBA vyžaduje od organizátora miesto minimálne s dvoma halami. "Je nám úplne jedno, či budú majstrovstvá v jednom, alebo v ôsmich mestách. Haly musia mať istý štandard, ale také máte. Pravda, na vrcholný šampionát dospelých by nestačili. Kandidátovi nechávame úplnú voľnosť, pre aký model sa rozhodne."
Slovenská basketbalová asociácia zvažuje viacero možností, o dejisku sa rozhodne koncom apríla tohto roku v Ženeve.
V súvislosti s trendmi svetového basketbalu sme sa športového riaditeľa FIBA spýtali, či pomerne časté korekcie v systémoch súťaží hre neškodia. "Veci sú vo vývoji. V mužskom basketbale z voleja vymenujem minimálne dvanásť krajín, z ktorých takmer každý môže zdolať každého. Systém s tuctom účastníkov je už nespravodlivý aj pre mládežnícke kategórie. Ak sa teda uchádzate o juniorky, je takmer isté, že uvidíte Američanky, Austrálčanky, Brazílčanky, Číňanky, Rusky, Francúzky. Mladé Slovenky majú úžasnú šancu ukázať, čo vedia a získať sebavedomie. Pravda, iná situácia je v európskych klubových súťažiach. Nechcem o tom príliš hovoriť, nemám právo zasahovať do stratégie asociácie FIBA Európa. Každý kontinent má v našom športe širokú autonómiu. Ale teší ma, že už jestvuje dohoda medzi FIBA Európa a čisto klubovou profesionálnou organizáciou ULEB, čiže v pohárových súťažiach mužov bude konečne jasno."