Leonardo DiCaprio je Petrom Panom americkej kinematografie, tvrdí francúzsky minister kultúry. "Ste ikonou, mladým hollywoodskym princom, zlým chlapcom z Los Angeles, moderným romantickým hrdinom," cituje spravodajský server BBC slová Renauda Donnedieu de Vabres. Tridsaťročný herec dostal od francúzskej vlády prestížne vyznamenanie Rad rytiera umenia a literatúry.
Spolu s ním prevzal veľkú poctu, Rad rytiera Čestnej légie, aj jeho blízky spolupracovník, režisér Martin Scorsese. Lebo jeho štyridsať rokov trvajúca kariéra "prispela k povýšeniu kinematografie na umenie".
"Drahý Martin Scorsese, boj za práva tvorcov, kultúrnej rozmanitosti a slobodné vyjadrovanie identity spája ľudí zo všetkých kontinentov. Tento boj je aj váš boj," pochválil Scorseseho minister de Vabres.
Zo Scorseseho a DiCapria sa v poslednom čase stáva pevná tvorivá dvojica. Scorsese, autor rôznorodých hraných filmov a dokumentarista, kedysi veľmi rád obsadzoval Roberta de Nira a Harveyho Keitela, úlohy matky jeho hlavných hrdinov neraz ponúkol vlastnej mame Cathrine (napríklad vo filmoch Kto mi to klope na dvere?, Kasíno, Mafiáni), niekoľko postáv dostal aj jeho otec Charles (Kasíno, Mafiáni, Mys hrôzy).
Mladý Leonardo DiCaprio hral v Scorseseho veľkofilme Gangy New Yorku z roku 2002. Obaja boli zo spoločnej roboty nadšení. DiCaprio hovorí, že Marty je najlepším režisérom na svete, Scorsese zvykne tvrdiť, že medzi nimi existuje tvorivá telepatia.
Začiatkom februára má u nás premiéru ich druhý spoločný film Letec (The Aviator). Prvý sa k scenáru dostal DiCaprio a svojmu obľúbenému režisérovi ho ponúkol aj preto, lebo o ňom vie, že sa bojí lietania.
Hrdinom ich príbehu je skutočná postava - Howard Hughes, americký priekopník v súkromnej leteckej doprave, hollywoodsky producent a režisér, milovník žien. The Aviator má šesť nominácií na televízne Glóbusy - aj v kategórii najlepší dramatický film a najlepší mužský herecký výkon v dramatickom filme.
Či sa premenia na víťazstvá, budú Scorsese a DiCaprio vedieť 16. januára. (kk)