BRATISLAVA - Environmentálny fond, ktorý zo zákona vznikol k 1. januáru tohto roka, zatiaľ existuje viac-menej len na papieri. V telefónnom zozname nie je a nechyrujú o ňom ani na infolinke telekomunikácií. Nemá internetovú stránku a jeho pracovníci sa do telefónu ešte stále zo zvyku predstavujú ako zamestnanci ministerstva životného prostredia.
Rozpačitý štart
Minister László Miklós poveril vedením envirofondu Ľubicu Kopčovú, ktorá doteraz na ministerstve šéfovala sekcii realizácie environmentálnych programov. Táto sekcia pred dvoma rokmi vznikla práve zo zrušeného Štátneho fondu životného prostredia.
"Je samozrejmé, že vecí, ktoré treba zariadiť v súvislosti so vznikom novej organizácie je veľa, počnúc IČO-m, založením účtu v Štátnej pokladnici, prípravou všetkých dokumentov," povedala Kopčová.
Situáciu jej neuľahčuje ani neistá budúcnosť fondu. Minister financií Ivan Mikloš aj viacerí nezávislí odborníci by najradšej boli, keby fond nikdy nebol vznikol. Jeho hospodárenie totiž nepodlieha centrálnej kontrole, ako napríklad štátny rozpočet schvaľovaný parlamentom. To je zároveň zásadný rozdiel oproti donedávna existujúcej envirosekcii na ministerstve. "Nerozumiem, načo si potrebuje rezort životného prostredia zakladať takúto oddelenú pobočku," pýtal sa riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Martin Chren, keď sa vznik envirofondu ešte len pripravoval.
Onedlho novela
Podľa dnes platného zákona má fakticky neobmedzenú moc nad envirofondom László Miklós. Riaditeľ fondu, ktorého podľa Miklósovej hovorkyne Danice Filovej nájdu vo výberovom konaní v priebehu pol roka, má kompetenciu navrhnúť rozpočet, aj ten však v konečnom dôsledku schvaľuje minister.
Koalícia sa dohodla, že kompetencie ministra Miklósa aspoň čiastočne obmedzí. "Zatiaľ sme sa dohodli aspoň na tom, že po novom roku zmeníme tri veci ohľadom envirofondu: Po prvé, aby štatút a rozpočet envirofondu neschvaľoval minister, ale vláda, prípadne parlament, po druhé, aby si fond nemohol brať úvery, a po tretie, aby jeho hospodárenie bolo napojené na Štátnu pokladnicu," povedal pre SME šéf rezortu financií Ivan Mikloš.
Zodpovedná za prípravu novely má byť Strana maďarskej koalície, ktorá si vytvorenie nového štátneho fondu v parlamente pretlačila napriek nevôli koaličných partnerov. "Sme si vedomí týchto záväzkov. Súhlasíme. A viem, že ani sám minister životného prostredia s tým nemá problém, aby rozpočet a štatút fondu schvaľovala vláda. Príslušnú novelu by mal pripraviť rezort životného prostredia," potvrdil predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Poverená riaditeľka fondu potvrdila, že zatiaľ nemajú v úmysle čerpať bankové úvery. Minister Miklós sa k tomu nemohol vyjadriť, pretože bol tento týždeň odcestovaný.
Bez pravidiel
V súčasnosti sa zdá, že Environmentálny fond bude fungovať aspoň do roku 2006. "V tomto volebnom období určite zrušenie tohto fondu nepodporíme," povedal Bárdos. Zmierený so situáciou je už aj minister financií: "Fond zrušíme, keď bude politická vôľa zrušiť ho. Načo robiť teraz prázdne gestá?"
Rezort financií chce zatiaľ aspoň maximálne využívať svoje právo kontrolovať hospodárenie fondu. "Využijeme všetky možnosti, ktoré nám zákon dáva," potvrdil poradca ministra Peter Papanek. Rezort chce pozorne dohliadať na envirofond nielen preto, že stojí mimo štátneho rozpočtu. Jedným z dôvodov je aj to, že informačný systém fondu, ktorý má evidovať informácie o žiadateľoch o podporu, má byť pred verejnosťou utajený. "Je to absurdné ustanovenie a potvrdzuje naše pôvodné obavy z nižšej transparentnosti rozdeľovania verejných prostriedkov," dodáva Papanek.
Rezortu financií sa nepozdáva ani to, že rozhodovanie o udelení podpory z envirofondu je zákonom vyňaté spod pôsobnosti predpisov o správnom konaní. Znamená to napríklad to, že netreba vyhotovovať zápisnice, dodržiavať zákonné lehoty, umožňovať nahliadnutie do dokumentov, či žiadať znalecké posudky tak, ako to stanovuje zákon o správnom konaní. "Podľa nás by pre Environmentálny fond mali platiť rovnaké pravidlá ako pre všetky ostatné inštitúcie, ktoré narábajú s verejnými financiami," povedal Miklošov poradca.