Od začiatku roka ponúkajú testy DNA aj české lekárne. Podľa časopisu Týden stačí zájsť do lekárne a za 10 950 českých korún si test kúpiť. Muž potom na priložené tampóny nanesie svoje sliny a sliny dieťaťa, o ktorom chce zistiť, či je jeho skutočným otcom. Tampóny zašle na adresu firmy, ktorá anonymne vykoná testy DNA a do niekoľkých dní klientovi oznámi výsledok.
V Česku takéto testy už niekoľko rokov ponúkajú viaceré firmy, ale záujemcovia o ne museli žiadať a testovaciu sadu im zasielali poštou. V Nemecku sa minulý rok podľa tyždenníka predalo asi 20-tisíc testov, v USA je to ročne až 750-tisíc.
Odporcovia testovania tvrdia, že je na hrane zákona. Často sa vraj robí bez vedomia matky. Nemecké ministerky zdravotníctva a spravodlivosti sa snažia o jeho zakázanie. Šéf českej firmy Generi Biotech Radovan Haluza je presvedčený, že testovanie DNA zákonom neodporuje, priznáva však, že je na hranici etiky, nie však za ňou. Za pravdu mu dáva právnička ministerstva spravodlivosti Jana Hreňová: "Nie je dôvod, aby to bolo v rozpore s platnými zákonmi. Je to skôr etický problém."
Na Slovensku zatiaľ podobné testy v lekárňach nikto neponúka. V jednej z lekární na Obchodnej ulici v Bratislave o takejto možnosti vôbec nevedeli. "Nikto nám to neponúkal, ani to nikto nezháňal," povedala lekárnička.
Prvýkrát o takejto možnosti počul aj člen predstavenstva Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák. "Keď sa to objavilo teraz na trhu v Česku, u nás to môže trvať pol roka až rok, podľa toho, či sa firma rozhodne, či je pre ňu slovenský trh zaujímavý," tvrdí. Podľa neho sú však oveľa dôležitejšie testy na určenie plodných dní pre ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť. Jeden u nás stojí 800 korún a aj to je už pre mnohých veľa. "Aby niekto zaplatil tých desaťtisíc korún, musel by mať naozaj vážny dôvod."
O určovaní otcovstva pomocou analýzy DNA a voľnom predaji potrebných testov v českých lekárňach sme hovorili RADOVANOM HALUZOM z firmy, ktorá ich ponúka.
Budete takúto službu poskytovať aj na Slovensku?
"Chceli by sme, ale počkáme pár mesiacov, čo to urobí v Česku. Je to novinka a nevieme, ako sa ujme. Púšťať sa na ďalšie trhy by bolo veľmi riskantné. Túto službu už niekoľko rokov ponúkame na internete."
Máte aj klientov zo Slovenska?
"Sem-tam, ale nie je ich veľa."
Kto a prečo si testy u vás dáva robiť?
"Po motívoch nepátrame, ale ľudia sa niekedy rozhovoria, takže máme určitú predstavu. Keď sme začínali, mysleli sme si, že väčšinu záujemcov budú tvoriť muži, ktorí sa chcú zbaviť výživného. Nie je to tak. Hlavným motívom je získať istotu o svojom otcovstve. O testy však majú záujem aj ženy - asi 40 percent žiadateľov sú ony. Väčšinou tak riešia staré problémy svojich nových partnerov. Motívy sú niekedy veľmi komplikované - dedičstvo, problémy v rodine, pochybnosti."
V koľkých percentách prípadov nebola zistená genetická zhoda?
"Asi v 20 až 30 percentách prípadov."
Ako je zabezpečená anonymita, výsledok testu predsa niekde musíte poslať.
"Odpoveď sa posiela na adresu žiadateľa, ale tá nemusí byť jeho. Druhou možnosťou je poslať odpoveď e-mailom a tam vôbec nevieme, komu schránka patrí. Niektorí ľudia vzorky osobne privezú a výsledky si odnesú bez toho, aby firma vedela, o koho ide, lebo o nich nie je žiadny záznam."
Aká je pravdepodobnosť, že výsledok, ktorý poskytnete, je správny?
"Ak opomenieme možnosť zámeny, čo sa môže stať v každom laboratóriu, tak pri potvrdení otcovstva je to na 99,99999... percenta. Pri vylúčení otcovstva je ten výsledok istý, tam nie je o čom diskutovať."
Dajú sa výsledky použiť pred súdom?
"Naše výsledky sú určené na súkromnú informáciu a nemajú žiadnu právnu hodnotu."
Neobávate sa, že zisťovanie otcovstva bez vedomia matky môže byť právny problém?
"Keď sme s tým prichádzali, kládli sme si otázky, či je to etické. Je to na úplnej hranici etiky, ale nie za ňou. Na odborných fórach nie sú pochybnosti o etike tohto skúmania. Na druhej strane je etické, aby sa muž nemohol dozvedieť, či je otcom svojho dieťaťa? Nie je to v rozpore ani so zákonmi, ale viem o štátoch, kde je to zakázané." (rp)