Európa sa odmlčala, Slovensko sa nepridalo

Väčšina Európy v stredu presne napoludnie na tri minúty stíchla. "Katastrofa po tsunami je strašná tragédia, ktorá šokovala a rozosmutnila všetkých Európanov," vyhlásil v Bruseli eurokomisár Stavros Dimas, ktorý koordinuje pomoc obetiam tsunami. Na ...

Brusel. FOTO - REUTERS

Väčšina Európy v stredu presne napoludnie na tri minúty stíchla. "Katastrofa po tsunami je strašná tragédia, ktorá šokovala a rozosmutnila všetkých Európanov," vyhlásil v Bruseli eurokomisár Stavros Dimas, ktorý koordinuje pomoc obetiam tsunami. Na tichú spomienku medzi budovami Európskej komisie a Európskej rady prišlo na Schumanovo námestie viac ako 3000 ľudí, predovšetkým úradníkov. Bol tam aj predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tri minúty sa v Bruseli zastavila verejná hromadná doprava. I turistov na to dopredu upozorňovali v štyroch jazykoch. V uliciach európskej metropoly sa však život nezastavil úplne. Niektorí chodci o akcii buď nevedeli, alebo na ňu jednoducho zabudli. V niektorých obchodoch museli predavačky zákazníkov zabratých do rozhovoru o výpredajoch dôrazne požiadať, aby stíchli. Normálny program prerušili i belgické televízne a rozhlasové stanice.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku, Rakúsku a ďalších krajinách sa napoludnie rozozvučali zvony. Pre mnoho zhromaždených v Hamburgu, Mníchove, Berlíne či vo Viedni to bol signál pomodliť sa za mŕtvych, zranených a nezvestných. Na modlitby všetkých veriacich vyzval i pápež Ján Pavol II. na pravidelnej audiencii vo Vatikáne.

Práca sa na znamenie solidarity s obeťami tsunami zastavila i na mnohých európskych staniciach a letiskách. Na londýnskom Heathrow na päť minút prerušili pristátia a odlety. Cestujúcich na to rovnako ako vo Frankfurte upozorňovali hlásenia.

Obchodovať na niekoľko minút prestali i na burzách v Londýne, Frankfurte či Kodani. Díleri sa úderom dvanástej mlčky otočili chrbtom k obrazovkám. Prácu prerušili i tisícky robotníkov v automobilke Volkswagen v nemeckom Wolfsburgu alebo Audi v maďarskom Györi.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky prezident Jacques Chirac držal tri minúty ticha so 600 úradníkmi na tradičnej novoročnej recepcii v Elyzejskom paláci. "Stalo sa niečo, na čo nikdy nezabudneme," povedal Göran Persson, premiér Švédska, ktoré očakáva najviac obetí spomedzi Európanov.

V Dánsku celoeurópske ticho veľmi nedržali. Pamiatku obetí tsunami si totiž uctili minútou ticha minulú nedeľu.

V ostatných krajinách únie sa k účasti na smútočnej akcii vyzývalo rôzne. Niekde na občanov apelovala vláda i opozícia, inde sa k nim pridali i médiá. Britský denník The Independent vyšiel s bielou titulnou stranou a s oznámením: "Pamiatke obetí tsunami... Ticho."

DAVID ZELINGER, Brusel

Ako pomáhajú susedia

Česko

Katastrofa v Ázii si zatiaľ vyžiadala jednu potvrdenú obeť, 15 českých občanov bolo ešte aj včera nezvestných. Aj to je možno jeden z dôvodov, pre ktorý Česi dali rámci verejnej zbierky do včerajšieho odpoludnia viac ako 115 miliónov českých korún. Mali by byť použité hlavne na obnovu škôl a nemocníc či pomoc rybárom, ktorým tsunami zničili lode.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda uvoľnila na bezprostrednú pomoc Ázii 15 miliónov českých korún, ďalších 200 miliónov dá na dlhodobé rozvojové programy. Štát sa navyše vzdal dane z darcovských SMS a vráti ju neziskovým organizáciám.

Väčšina českých elektronických médií predvčerom na poludnie prerušila vysielanie, v niektorých mestách sa zastavila aj miestna doprava. V mnohých školách a firmách prerušili vyučovanie a prácu.

Maďarsko

Na pomoc postihnutým oblastiam vyzbierali charitatívne organizácie v Maďarsku do včera 250 miliónov forintov (asi 40 miliónov Sk). Vláda venovala 1,2 milióna dolárov.

Mnohí politici podporili iniciatívu na diaľkovú adopciu sirôt, na ktoré by adoptívni rodičia prispievali jeden rok mesačne v prepočte asi 500 slovenských korún. Zatiaľ sa prihlásilo asi štyritisíc ľudí vrátane premiéra Ferenca Gyurcsánya, viacerých ministrov či primátora Budapešti. Premiér tiež venoval Ázii mesačný plat a na jednu tlačovku dokonca prišiel s dvoma prikrývkami určenými do zbierky.

SkryťVypnúť reklamu

Po článku v novinách bol okamžite odvolaný maďarský veľvyslanec v Thajsku, ktorý pricestoval domov na Vianoce a vrátil sa tam až 10 dní po katastrofe. Na poludnie v stredu v Maďarsku prerušili prácu v mnohých úradoch a školách, na uliciach sa ale smútok príliš neprejavil.

Päť občanov je nezvestných.

Poľsko

Obetiam tsunami pomáhajú všetky najväčšie poľské nadácie: Caritas, Poľská humanitárna akcia a Poľský červený kríž. Finančné zbierky týchto troch nadácií priniesli do utorka viac ako 1,3 milióna zlotých (asi 13 miliónov Sk). Do Ázie odleteli dve lietadlá s humanitárnou pomocou.

Nadácia Veľkého orchestra sviatočnej pomoci, ktorá sa špecializuje na pomoc chorým deťom a každý rok organizuje začiatkom januára celoštátnu zbierku, chce zhromaždiť 250-tisíc eur na vybavenie detského oddelenia nemocnice na Srí Lanke. Jeden z mobilných operátorov daroval milión zlotých.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu o 12.00 h zastavilo vysielanie časť poľských rozhlasových staníc, prácu prerušili štátne úrady a burza, mnohé školy zastavili vyučovanie. Vlajky zostali celý deň vyvesené na pol žrde. V mestách zazneli sirény.

Nezvestných je 19 Poliakov. (pm, grab)

Zbierky na pomoc pre Áziu

Človek v ohrození

číslo účtu: 266 052 0502/1100 názov účtu SOS Ázia

www.clovekvohrozeni.sk

ADRA Slovakia

číslo účtu: 4975241312/0200 variabilný symbol 1111

www.adra.sk

UNICEF

číslo účtu: 2629726297/1100 variabilný symbol 0105

www.unicef.sk

Slovenská katolícka charita

číslo účtu: 10006-55615010/4900 variabilný symbol 135

www.charita.sk

Slovenský červený kríž

číslo účtu: 35-8437- 012/0200 variabilný symbol 91076

www.redcross.sk

SMS

Oddnes od 15.00 h spúšťa mobilný operátor Orange zbierku na číslo 838. Na toto číslo môžu ľudia poslať textovú SMS (správa môže byť aj bez textu). Cena SMS je 30 korún. Oficiálnym vyhlasovateľom zbierky je Človek v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

Londýn. FOTO - TASR/EPA

Bratislava. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu