Britská scéna sa po niekoľkoročnej nadvláde elektroniky vrátila ku "gitarovej" hudbe. Británia sa v minulom roku zamilovala do škótskych Franz Ferdinand, punkových The Libertines a tria Keane. Po siedmich rokoch vydal nový album spevák a básnik Morrisey z niekdajších The Smiths.
Výsostné postavenie potvrdila írska skupina U2 s novým albumom How To Dismantle An Atomic Bomb. Naproti tomu nový album kultových The Cure priniesol rozporuplné reakcie.
Po dlhšej pauze pripravila nový štúdiový album s názvom Medúlla Björk. V európskych rebríčkoch dominovali speváčky Anastacia a Dido, Robbie Williams, ako aj americkí hip-hopoví Black Eyed Peas. Na úspechy verklíkových popevkov v "makaréna" štýle nadviazalo rumunské trio O-Zone.
Na koncertné pódiá sa vrátili duo Simon and Garfunkel a alternatívni The Pixies i stratený funkový syn Prince. Novinky v štúdiu pripravili Tom Waits, Nick Cave, Elvis Costello a Leonard Cohen.
Veľký comeback zaznamenal aj Brian Wilson, ktorý zreštauroval najslávnejší šuplíkový album Smile. Veľký úspech sprevádzal album duetov Raya Charlesa Genius Loves Company.
Ďalšími výraznými udalosťami roka sa stali publikovanie prvého dielu dlho očakávaných pamätí Boba Dylana a vydanie legendárneho charitatívneho koncertu Live Aid na DVD.
Film
Tu sa udialo veľa na Veľkú noc - do kín sa dostalo Umučenie Krista Mela Gibsona. Komentovali ho kňazi i filozofi, každý s inými argumentmi za a proti. Na Slovensku s ním boli najspokojnejší katolíci, kňazi sa podieľali na jeho propagácii a v niektorých kostoloch sa dokonca nelegálne premietal.
Veľmi kontroverzne bol prijatý víťaz festivalu v Cannes - Američan Michael Moore s filmom Fahrenheit 9/11. Moore otvorene hovoril, že ho nakrútil preto, aby v novembrových prezidentských voľbách nezvíťazil Bush. Predseda poroty Quentin Tarantino zas tvrdil, že film nezískal Zlatú palmu z politických dôvodov.
V Európe sa začal premietať Pád tretej ríše režiséra Olivera Hirschbiegela. To, že je v ňom Hitler ukázaný aj inak ako len vraždiace monštrum, bolo ďalším dôvodom na živé diskusie.
Komerčne najúspešnejším filmom sa stal Shrek 2, Oscara za najlepší film dostal záverečný diel z trilógie Pán prsteňov - Návrat kráľa. Návštevníci kín videli tento rok aj pokračovanie príbehov Harryho Pottera a Spidermana.
Medzi zaujímavé filmy, ktoré ocenilo širšie publikom, patrí určite Stratené v preklade Sofie Coppola, 21 gramov Alejandra IŇnárritu či Večný úsvit nepoškvrnenej mysle Michela Gondryho a Charlieho Kaufmana.
Výtvarné umenie
Tradičnou udalosťou bolo Benátske bienále architektúry, na ktorom Slovensko reprezentoval projekt Márie Topolčanskej, venovaný tvorbe Aleny Šrámkovej a Ferdinanda Milučkého. Zlatého leva za celoživotné dielo získal Peter Eisenman.
Festival Ars Electronica v Linzi slávil štvrťstoročie, nomádsky festival Manifesta sa tento rok konal v španielskom San Sebastiane, európskymi mestami kultúry boli taliansky Janov a francúzske Lille.
Literatúra
Nobelovu cenu získala Rakúšanka Elfriede Jelineková. Vraví sa o nej ako o najpredávanejšej, ale aj najkomplikovanejšej v nemčine tvoriacej autorke. Verdikt Švédskej kráľovskej akadémie, oceňujúci jej romány i divadelné hry, vyvolal aj rad negatívnych ohlasov na celom svete, našu krajinku nevynímajúc. Samozvaní "literárni" kritici z neliterárnych sfér, ktorých desia pojmy ako feminizmus, eutanázia, potraty či homosexuálne manželstvá, dostali vzápätí ďalšiu ranu, keď jedno z najprestížnejších ocenení - Bookerovu cenu, získal britský spisovateľ Alan Hollinghurst za román The Line of Beauty (Línia krásy), ktorého hrdinom je mladý vzdelaný homosexuál žijúci v Británii 80. rokov minulého storočia. V napínavom príbehu majú miesto drogy, AIDS i korupčné škandály politikov. "Ide však o dielo, ktoré je napínavé, brilantne napísané a zarývajúce sa hlboko pod kožu dobovej spoločnosti," tvrdia porotcovia.
Autor: peb, kk, kop, ba