Dalo by sa povedať, že spadol z neba. Stojí za ním šéf haly Ladislav Ásványi a tím organizátorov tradičných letných pretekov na bratislavských Pasienkoch, ale kľúčovo Angličan Andrew Norman. Manažér desiatok medailistov olympiád a svetových i európskych šampionátov dnes pomáha uvádzať do života rozvojové programy Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Do jedného zapojil aj Slovensko.
"Atletika v Európe, zvlášť vo východnej, vymiera - musíme jej pomôcť vstať z mŕtvych," tvrdí. "Pred 25 rokmi bola každá z krajín ako Československo, Poľsko či Maďarsko schopná zdolať v medzištátnom stretnutí Veľkú Britániu - teraz by to nedokázali ani dokopy, hoci britskú atletiku tiež postihol pokles."
Norman sa diví veľkým očiam mnohých atlétov postkomunistických krajín. "Osemstovkár s osobným maximom 1:48 min si zapýta peniaze za štart, hoci má ledva na to, aby bol vodičom na dlhšej trati 1500 m," krúti hlavou. "Britský bežec jeho úrovne vie, že behá pomalšie ako voľakedy Coe, Ovett či ešte pred nimi Elliott..."
Hlavný problém východoeurópskej atletiky však anglický manažér vidí v kvalite a množstve podujatí. Najmä v zime. "Veď okrem pár výškarských mítingov a šampionátov krajiny či kraja nijaké neexistujú," pripomína Norman. "Ani ich nie je kde usporiadať. Slovensko má aspoň atletickú halu. V Slovinsku, Chorvátsku, ba ani v Maďarsku však nie je hala s nastálo položeným regulárnym dvestometrovým oválom."
Norman je už piaty deň v Bratislave a pripravuje pôdu pre míting, ktorý by sa perspektívne mal stať súčasťou stredoeurópskeho halového seriálu. Túto zimu ho budú tvoriť iba dva pilotné: 28. januára budapeštiansky (z behov však budú iba šprinty) a o dva dni bratislavský. "Ak sa iniciatíva stretne s dobrou odozvou, nasledujúce zimy sa k nim pokúsime pridať mítingy v Česku, Poľsku, Slovinsku a azda aj v Rakúsku," dodáva.
Norman tvrdí, že s atletickými halami je bieda aj na ostrovoch. "Anglicko, Škótsko a Wales majú iba po jednej, Severné Írsko a Írska republika žiadnu," krčí ramenami a dodáva: "Aj naši atléti privítajú možnosť štartovať u vás. Všetci potrebujú preteky - najmä tí, ktorí chcú plniť limity na marcový európsky halový šampionát v Madride. Ale tiež africkí bežci, ktorí žijú v Londýne či na kontinente."
V Bratislave by 30. januára na mítingu malo štartovať približne 200 atlétov z trinástich krajín. V každej zo 14 disciplín (po sedem mužských a ženských) môže Slovensko postaviť šiestich atlétov či atlétky.
"Nikto však nedostane nijaké štartovné, nijaké prize money, nijaké bonusy za výkony," zdôrazňuje Norman. "Západoeurópskym atlétom nepreplatíme ani cestovné, zaplatia im ich národné zväzy. My hradíme iba ubytovanie a náklady na technické zabezpečenie pretekov."
Pôjde o nízkonákladový míting. S dopravou cez nízkonákladové aerolínie. Norman už v Sky Europe kúpil pre ostrovanov vyše tridsať stolibrových spiatočných leteniek a ďalšie zabukoval na jún. Dosiaľ pomáhal v príprave letného mítingu v Szombathelyi, teraz chce pomôcť aj bratislavskému, ktorý posledné roky bojuje o prežitie pod názvom Cena Slovenska Slovak Gold.