BRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s opatreniami, ktoré pripravilo ministerstvo hospodárstva na rozvoj turizmu v národných parkoch a chránených oblastiach. Celý návrh je sporný aj preto, lebo ho mali z poverenia vlády pripraviť obe ministerstvá spoločne, ale nestalo sa tak.
Ministerstvo životného prostredia na čele s Lászlóom Miklósom sa o návrhu dozvedelo až potom, čo odišiel na pripomienkovanie.
"V správe sa uvádza, že materiál bol prerokovaný na ministerstve životného prostredia. Žiadne rokovanie nebolo," píše Miklósovo ministerstvo. Okrem toho žiada všetky opatrenia prepracovať.
Vláda poverila obe ministerstvá, aby zostavili komisiu. Bol v nej aj Ján Roháč z nadácie Ekopolis, ale ani on nevidel konečnú verziu návrhov. Roháč sa na protest členstva v komisii vzdal.
Návrhy ministerstva hospodárstva pod vedením Pavla Ruska hovoria o zmenách hraníc národných parkov, znižovaní stupňa ochrany v chránených územiach, o výmene pozemkov. Ruskov hovorca Maroš Havran povedal, že vychádzali z návrhov komisie a žúp. "Nevidíme porušenie zákona, že by sme niekoho obchádzali. Pripomienkové konanie je priestor na to, aby sa mohli všetci vyjadriť."
Komisia sa stretla štyrikrát a Roháč hovorí, že pôvodne mala zasadať začiatkom januára, aby posúdila návrhy žúp. "Vtedy malo vzniknúť konečné znenie a až potom mal ísť materiál na pripomienkovanie."
Komisia sa však už v januári nezišla a ani vyjadrenia žúp neboli kompletné. Župy mali totiž len necelé dva týždne na to, aby do Bratislavy poslali informácie o spokojnosti miest a obcí v chránených oblastiach.
Napríklad prešovský župan, v ktorého kraji leží časť Tatranského národného parku, ministrovi napísal, že informácie obce zašlú v januári. Havran to komentoval, že išlo o zozbieranie názorov.
Mimovládne organizácie pokladajú Ruskov materiál za lživý a rozhodli sa na to upozorniť premiéra Mikuláša Dzurindu. Vyzvali Ruska, aby odstúpil z funkcie, odvolali sa aj na staršie kauzy. Havran reagoval, že minister nevidí najmenší dôvod na odstúpenie a že tvrdenia mimovládok nezodpovedajú skutočnosti.
Čo Ruskov rezort navrhuje
* prehodnotiť hranice národných parkov a chránených oblastí,
* pri spracovaní zón v národných parkoch zohľadniť zámery cestovného ruchu,
* vyčleniť intravilány obcí do 2. stupňa ochrany,
* do najvyššieho stupňa ochrany začleniť iba územie nedotknuté človekom,
* podporiť prípravu územných plánov obcí, využiť na to štrukturálne fondy únie,
* vymeniť pozemky pod lyžiarskymi traťami za lesné pozemky,
* definovať odškodnenie subjektom cestovného ruchu za to, že podnikajú v chránených územiach,
* do zákona o správe majetku štátu zakotviť možnosť, aby nájomca alebo vypožičiavateľ štátneho majetku mal možnosť majetok ďalej prenajímať, ak by sa to týkalo rozvoja cestovného ruchu.
Argumenty ministerstva životného prostredia a ochranárov proti
* človekom nedotknuté územia na Slovensku nemáme. Najvyšší stupeň ochrany majú aj územia, kde sa nachádzajú vzácne zvieratá alebo rastliny,
* výmena pozemkov pod lyžiarskymi strediskami a zmena zákona o správe majetku nesúvisí s ochranou prírody,
* ochrana prírody ani zonácia sa nemôžu podriadiť cestovnému ruchu.
(dro)