BRATISLAVA - Súkromných vlastníkov lesov v Tatrách sklamala prezentácia ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona a Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Predstavil im totiž harmonogram odstraňovania kalamity iba na území štátnych lesov.
Dostali aj ponuku, že výskumný ústav vo Zvolene im bezplatne poradí, ale Bohdan Palka z regionálneho združenia neštátnych vlastníkov lesov povedal, že projekt na odstránenie kalamity "zvládne každý lesný hospodár". Vlastníci od stretnutia očakávali koordináciu prác, spoločné riešenie dopravy a zaťaženia územia.
Harmonogram odstraňovania kalamity pripravilo ministerstvo pôdohospodártsva spolu s jeho organizáciami. Text materiálu nezverejnilo, nepoznajú ho ani ochranári, ani správa TANAP-u, na ktorej území sa bude kalamita odstraňovať.
Riaditeľ správy Tomáš Vančura sa o stretnutí dozvedel až po upozornení. "Poslal som tam svojich ľudí, aby sme vedeli, čo máme čakať," povedal.
Šéf lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč komentoval Simonovo vystúpenie tak, že záchrana Tatier v podaní ministerstva je len ťažba a predaj dreva.
Podľa hovorkyne ministra Kataríny Czajlíkovej cieľom stretnutia bolo "podať neštátnym vlastníkom pomocnú ruku". Harmonogram verejnosti predstavia v polovici januára vo Zvolene, dovtedy chcú získať výnimku na ťažbu v tatranskej rezervácii.
Ťažiť sa bude na území v treťom stupni ochrany, v úseku od Podbanského ku Kežmarským Žľabom. Toto územie rozdelilo ministerstvo na sto obchodných polí a na každé vyhlási verejnú súťaž. Záujemca ponúkne za pole určitú sumu a komisia bude vyberať z ponúk. Víťaz potom vyťaží drevo sám.
Vlastníci volajú takúto ťažbu "predaj dreva na koreň" a na svojom území ju propagovať nebudú, pretože sa dá pri nej robiť veľa podvodov.
Hovorca štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel povedal, že súťaž bude transparentná, podmienky zverejnia na webe. Projekt revitalizácie Tatier bude podľa Šturcla hotový o niekoľko týždňov.
Prieskum: chránené územia sa nemajú zmenšiť
BRATISLAVA - Rozhodujúce slovo pri obnove Vysokých Tatier by podľa väčšiny občanov Slovenska mala mať širšia komisia zložená zo zástupcov vlády, akademickej obce, obyvateľov Tatier a ekologických združení.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v decembri uskutočnila spoločnosť TNS na podnet Fondu Tatry pri nadácii Ekopolis na vzorke 1050 respondentov. Za vytvorenie širšej komisie sa vyjadrilo vyše 78 percent opýtaných.
Takmer tri štvrtiny opýtaných (73,4 percenta) nesúhlasia, aby sa zmenšili hranice chránených území vo Vysokých Tatrách.
Najčastejšie sa opýtaní prikláňajú k názoru, že ľudia by mali pomôcť obnoviť väčšiu časť tatranskej prírody a menšia časť by sa mala obnoviť sama (45,4 percenta).
Viac ako 56 percent opýtaných neschvaľuje, aby sa proti lykožrútom použili chemické postreky. Opačný názor zastáva pätina respondentov. (sita)