vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová chce, aby Európa vytvorila krízové jednotky s počtom 5000 mužov.
Ferrerová-Waldnerová navrhuje, aby vlády členských štátov zostavili tímy záchranárov, hasičov a ďalších špecialistov. EÚ by mala spoločné zásahy koordinovať už o dva roky. "S prípravou by sme mali začať čo najskôr," zdôraznila Ferrerová-Waldnerová v denníku The Financial Times.
Podľa francúzskeho ministra zahraničia Michela Barniera Európa jednoducho potrebuje obdobu "modrých prilieb" OSN. Tie sa už vyše pol storočia snažia zabezpečiť mier v krízových oblastiach na celom svete.
Nimi inšpirované európske jednotky civilnej obrany v kuloároch únie už dostali označenie červené barety.
"Tvorili by ich národné a regionálne jednotky," navrhuje Barnier. Podľa potreby by zasahovali i mimo Európy. "Hasiči, technici, lekári, pojazdné nemocnice a očkovacie stanice, skrátka všetko pre riešenie humanitárnych kríz," vysvetlil šéf francúzskej diplomacie v rádiu Europe 1.
Krízové jednotky už dlhší čas navrhujú i experti Európskej komisie. Konkrétne o nich ale komisia zatiaľ hovoriť nechce. Súvisí to aj s tým, že podstatné aspekty civilnej obrany väčšina štátov tradične utajuje. Dôvodom sú i obavy, aby plány nezneužili teroristi.
Návrh Ferrero-Waldnerovej hovorca komisie včera ponechal prakticky bez komentára: "Hovoriť o takýchto detailoch je predčasné." Oficiálne stanovisko komisie vraj predstaví až zajtra jej predseda José Manuel Durao Barroso na konferencii v Jakarte.
Postihnutým krajinám tam asi oznámia, že finančná pomoc z Európy dosiahne pol miliardy eur. Európsky úrad pre humanitárnu pomoc včera ohlásil, že členské štáty únie a komisia sa už zaviazali prispieť 267 miliónmi eur. Je to o 27 miliónov eur viac ako predvčerom. Spolu krajiny EÚ už prisľúbili 436 miliónov eur.
DAVID ZELINGER, Brusel