Až 50 000 obetí vraj tvoria deti. FOTO - REUTERS
Je to nočná mora všetkých rodičov: vlny vám vytrhnú deti z náručia a vy sa bezmocne prizeráte bez toho, aby ste ich mohli zachrániť. Mnohí rodičia sa teraz mučia vinou nad smrťou svojich detí.
Od rybárskych dedín v južnej Indii až po luxusné pláže v Thajsku smrtiace vlny doslova spláchli deti z rodičovských rúk. Podľa detského fondu OSN (UNICEF) je z takmer 150 000 obetí najmenej 50 000 detí. Tie boli príliš slabé, aby dokázali utiecť, alebo sa udržali nad vodou.
V oblasti už sú tímy psychológov. Budú pomáhať ľuďom znášať bolesť. Rodičom sa pokúsia zmierniť pocit viny, že prežili.
"Ak ide o matku, ktorá bola nútená obetovať jedno dieťa, aby zachránila druhé, ten tlak bude strašný," hovorí Linda Lamová, profesorka psychiatrie na Čínskej univerzite v Hong Kongu.
U mnohých ľudí sa prejaví syndróm, ktorý psychiatri nazývajú posttraumatický stres, ktorého symptómy zahŕňajú nervozitu, nespavosť a nadmerné obavy. Ľudia s týmto syndrómom si takisto stále dokola v duchu prehrávajú katastrofické scény a vyhýbajú sa všetkému, čo im nešťastie pripomína, napríklad prechádzkam na pláž alebo pozeraniu správ v televízii.
"Držala som všetky svoje dcéry, ale voda bola príliš silná, vytrhla mi ich. Prišla som o všetky dcéry. Necítim nič. Som vnútri celkom prázdna," hovorí 37-ročná Vellangkani. V momente, keď tsunami spláchlo jej rodnú rybársku dedinu, bola s deťmi.
Jej manžel, rybár Kupraj, každý večer plače, až kým nezaspí. Ich päťročný syn Easwaran prežil, dokonca odniesol bábätko susedov do bezpečia.
(reuters)