Záchranárov šokoval pohľad, ktorý sa im naskytol na západe Acehu. Do tejto časti sa pomoc ešte poriadne ani nedostala. Sú tam vraj ďalšie tisíce obetí. FOTO - REUTERS
BANDA ACEH - Byvoly včera zastavili humanitárnu pomoc na indonézsku Sumatru. Hlavné letisko v Acehu, ktoré využíva väčšina lietadiel, uzavreli.
Nákladný Boeing 737 totiž narazil do stáda. Vrak odtiahla ťažká technika a krátko pred zotmením letisko začalo opäť prijímať humanitárnu pomoc.
Uzavretie letiska skomplikovalo dodávky potravín a materiálu do celej oblasti, pretože po zničených cestách nemožno nič prepraviť. Región zásobujú vrtuľníky, okrem iného z amerických lietadlových lodí.
Hoci od katastrofy včera uplynul už deviaty deň, humanitárni pracovníci z indonézskej provincie Aceh tvrdili, že devastácia krajiny a zúfalá situácia obyvateľov presahuje ľudskú predstavivosť. Západné pobrežie tejto provincie ďalej vydáva desivé obrazy spúšte.
"Počet mŕtvych tam ešte prudko porastie. Nevieme, aké bude konečné číslo, ale možno budeme hovoriť o ďalších desaťtisícoch úmrtí," vyhlásil koordinátor humanitárnej pomoci OSN Jan Egeland. Upozornil, že sa tam objavujú prvé náznaky rastu detských úmrtí v dôsledku chorôb.
Vidžaj Nath zo Svetovej zdravotníckej organizácie tvrdí, že o situácii v Banda Acehu má prehľad a cholera sa tam zatiaľ neobjavila. "Ale čo sa deje na západnom pobreží, tak to nevieme."
Najviac postihnuté je nízko položené mesto Meulaboh. "Desaťtisíce ľudí potrebujú okamžitú pomoc," povedal po návšteve miesta humanitárny pracovník Aitor Lacomba. Pracovať tam začal prvý lekársky tím zo Singapuru, ktorý ošetril dobitých ľudí, ktorí trpeli zväčša hnačkami.
Pitná voda sa na Acehu stáva čoraz nástojčivejším problémom. Svetová zdravotnícka organizácia vysvetľuje pribúdanie prípadov zápalu pľúc, hnačiek, malárie, kožných infekcií a niekoľkých prípadov gangrén tým, že ľudia používajú znečistenú vodu a nemajú dostatočné lekárske ošetrenie.
Miestni obyvatelia sa sťažujú, že v Banda Acehu musia stáť v dlhých radoch na potravinovú pomoc a vodu.
Menším úspechom je, že začala fungovať prvá mobilná stanica na čistenie vody. Pre Aceh je dlhodobo neudržateľné, aby závisel len na leteckých dodávkach pitnej vody, ktoré nepostačujú.
Nemocnice v Banda Acehu sú preťažené potom, ako im americkí vojaci dopravili množstvo zranených z odľahlých miest. Preto sa austrálski vojaci v meste chystajú zriadiť poľné nemocnice.
(mch, reuters, čtk)