Vodiči, ktorí si z rôznych dôvodov nestihli vymeniť evidenčné čísla automobilov, si autá môžu znova prihlásiť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA, ŽILINA - Najmenej vodičov si vymenilo evidenčné čísla na autách v Košickom a Banskobystrickom kraji. Z celkového počtu evidovaných áut si značky nevymenilo v Banskobystrickom kraji takmer 18 percent vodičov a v Košickom ešte o percento viac. V číselnom vyjadrení to znamená, že v Banskobystrickom kraji polícia vyradila z evidencie takmer 42-tisíc áut.
V Žilinskom kraji si naopak vymenilo evidenčné čísla po Trenčianskom najviac vodičov, až takmer 85 percent, čiže asi 182-tisíc. Jednotlivé krajské mestá Žilina a Banská Bystrica percentuálne kopírujú krajský priemer.
Tí vodiči, ktorí si z rôznych dôvodov nestihli vymeniť evidenčné čísla automobilov, si autá môžu znova prihlásiť. Podľa Vladimíra Gemelu z ministerstva vnútra ich tento úkon môže v niektorých prípadoch stáť až 50-tisíc korún. Gemela upozorňuje, že štatistické údaje o vyradených autách sú len orientačné. Veľa vodičov totiž využilo zákonnú možnosť a neodhlásili svoje vozidlo, nakoľko už nemusia podstúpiť administratívne úkony na polícii. Ich autá polícia automaticky vyradí z evidencie. "Ide najmä o vozidlá starších ročníkov výroby, ktoré často ani fyzicky neexistujú," konštatoval Gemela.
Za odtiahnutie vozidiel, ktoré zostali na parkoviskách pri obytných domoch je zodpovedný správca komunikácie a autá odtiahne na náklady majiteľa.
Ak majiteľ používa vyradené vozidlo aj napriek nevymeneným evidenčným číslam, dopúšťa sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za ktorý môže dostať pokutu až do 10-tisíc korún a zákaz činnosti do jedného roka. (wm)