ILUSTRAČNÉ FOTO SME - RICHARD FILIPKO
BRATISLAVA - Frustrácia obyvateľov Slovenska stúpa od západu na východ, zistil Inštitút pre verejné otázky. V pocitoch obyvateľov sa tak odrážajú objektívne regionálne rozdiely, ako je napríklad nezamestnanosť alebo priemerná mesačná mzda. Ľudia veľmi citlivo vnímajú aj rozdiely medzi postavením a šancami obyvateľov dedín a miest, pričom prevažuje názor, že vidiečania sú na tom horšie.
Prieskum pre IVO uskutočnila od 12. do 22. novembra 2004 agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1277 dospelých obyvateľov.
Ak u obyvateľov Bratislavského kraja prevažuje vedomie lepších šancí, u obyvateľov Prešovského a Košického kraja prevláda v tomto smere pocit neuspokojenia, hovorí sociologička Zora Bútorová z IVO.
58 percent opýtaných si myslí, že v ich kraji majú obyvatelia horšie postavenie a šance v porovnaní so slovenským priemerom. 25 percent opýtaných má pocit, že ich šance sú rovnaké, ako je priemer a 15 percent považuje svoje šance uplatniť sa za lepšie.
Za celoslovenským priemerom sa však skrývajú dramatické, priam priepastné rozdiely medzi vnímaním situácie v jednotlivých regiónoch, upozorňuje Bútorová. Ak má v Bratislavskom kraji pocit horších šancí, ako je slovenský priemer, iba každý desiaty opýtaný, na východe krajiny je to približne deväť z desiatich respondentov - v Prešovskom kraji 91 a v Košickom 92 percent.
V Trnavskom kraji hodnotí svoje postavenie horšie ako celoslovenský priemer 22 percent opýtaných, v Trenčianskom a Nitrianskom kraji je to necelá polovica opýtaných (43 a 45 percent). V Žilinskom kraji má pocit horších šancí 63 a v Banskobystrickom 79 percent.
Že vidiečania sú na tom horšie, si myslí 73 percent opýtaných, 18 percent hovorí, že postavenie obyvateľov dedín a miest je rovnaké a 8 percent si myslí, že dedinčania sú na tom lepšie. Znevýhodnenie ľudí žijúcich na dedine najviac zdôrazňujú obyvatelia malých obcí najmä v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Vnímanie vidieka ako horšieho miesta pre život sa podľa zistení IVO oproti minulému roku mierne zvýraznilo.
V roku 2004 v Bratislavskom a Žilinskom kraji pribudli ľudia s priaznivejším pohľadom na situáciu vo svojom regióne, zatiaľ čo medzi obyvateľmi Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja sa zvýšil pocit znevýhodnenia.
(tasr)