Obchodné akadémie sa v novom roku dočkali radikálneho zníženia normatívneho príspevku. Ministerstvo školstva im ubralo 6000 korún na žiaka. Namiesto doterajších zhruba 32-tisíc korún dostanú po novom len asi 26 000 korún na žiaka. Ich rozpočet tak bude o pätinu menší.
Mária Opatovská, riaditeľka Obchodnej akadémie na Račianskej ulici v Bratislave, je rozhodnutím ministerstva sklamaná. "Pôvodná myšlienka totiž bola taká, že gymnáziá mali málo a žiadali navýšenie na úroveň obchodných akadémií. Ministerstvo to však urobilo naopak a obchodné akadémie znížilo na úroveň gymnázií."
Opatovská tiež poukazuje na to, že ku školám sa normatív nedostane celý, keďže 20 percent z neho si môžu ponechať zriaďovatelia. "Napríklad vlani sme z 32-tisícového normatívu videli len zhruba 25 000 korún na žiaka, čo pokrylo akurát energie. A teraz máme mať normatív ešte o 6000 menší? Neviem si to predstaviť," hovorí.
Učiteľ z gymnázia v Banskej Bystrici však hovorí, že situácia pri porovnávaní gymnázií a obchodných akadémií bola trochu iná. "Keď sa zisťovalo, prečo majú obchodné akadémie o pár tisíc korún vyšší normatív ako gymnáziá, keďže oba druhy škôl sú dosť teoretické, bez nárokov na zvláštne vybavenie, odpoveď znela: lebo obchodné akadémie potrebujú písacie stroje."
Takéto vysvetlenie však gymnáziá údajne napadli, a na koncoročnej porade vláda prijala štátnické rozhodnutie a normatívy vyrovnala. "Takým spôsobom, že obchodným akadémiám ubrala," vraví učiteľ.
To sa samozrejme riaditeľom obchodných akadémií nepáči, preto sa chcú 13. januára dohodnúť na stanovisku, ktoré pošlú ministerstvu školstva s upozornením, že z daných peňazí nevyjdú. Či však toto riešenie môže niečo zmeniť, netušia.