ými poslancami.
Ako povedal, s koaličnými partnermi má už väčšinu rokovaní za sebou. Hovoril už aj s predsedníčkou Slobodného fóra Zuzanou Martinákovou, ktorej chce v krátkom čase predložiť celý návrh zákona aj so zmenami. Po novom roku sa chce stretnúť aj s nezávislými poslancami, od ktorých bude zrejme závisieť, či norma prejde parlamentom.
Fronc verí, že tentoraz bude spoplatnenie vysokoškolského štúdia konečne schválené. Tvrdí, že už sa dokázal dohodnúť aj s predstaviteľmi akademickej obce. Ako dodal, splnil všetky požiadavky Slovenskej rektorskej konferencie, ktorá normu podporuje. Obdobný názor očakáva aj od Rady vysokých škôl.
Minister je presvedčený, že urobil už viaceré ústupky. Napríklad zachoval prechodné obdobia, počas ktorého môžu fakulty určiť aj nulovú výšku poplatku. Okrem toho upozorňuje na systém sociálnej podpory študentov.
Sociálne štipendium je totiž naviazané na životné minimum, čo je podľa Fronca lepší systém ako fungoval doposiaľ. "Aj preto by mali študenti zákon podporiť," vyhlásil šéf rezortu školstva, ktorý si uvedomuje, že návrh zákona nie je ideálny a nespĺňa všetky predstavy reprezentácií škôl a študentov, ale prináša masívnejšiu sociálnu podporu.
Stále však zostáva nevyriešená jedna z hlavných požiadaviek študentov, ktorá sa týka toho, aby vysokoškoláci dostávali pôžičku nielen na výšku školného, ale na pokrytie ostatných študijných nákladov. Fronc tvrdí, že on je ochotný ustúpiť, ale v tomto prípade podľa neho nejde o ochotu. "Je to otázka finančných prostriedkov," konštatoval minister, podľa ktorého sa však črtá šanca, aby prostriedky v súčasnom študentskom pôžičkovom fonde boli využité aj na tieto náklady. Bližšie to však nekonkretizoval.
Podrobnejšie nevysvetlil ani to, ako sa dohodol s ministrom financií Ivanom Miklošom na jeho pôvodnej požiadavke zrovnoprávnenia financovania súkromných a verejných vysokých škôl. "Rokovali sme o tom. Návrh však poviem, až keď to bude predložené do vlády," dodal Fronc. (sita)