Viac ako 3000 ľudí podpísalo petíciu, v ktorej žiadajú odklad novej maturity o rok. Ministerstvo školstva však nad takýmto riešením neuvažuje. FOTO - ARCHÍV SME
Začiatkom decembra vznikol v Trenčíne petičný výbor rodičov, pedagógov a študentov, ktorí nesúhlasia s tým, aby sa nová maturita spustila v roku 2005. Dnes má na konte vyše 3000 podpisov ľudí z celého Slovenska a pridávajú sa k nim stále ďalší.
Je príliš náročná
"Proti novej maturite z vecného hľadiska nenamietame nič, ale nebola pripravená tak, ako mala byť," hovorí predseda petičného výboru JUDr. Marián Buraj.
Poukazuje napríklad na to, že Milénium - Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania na najbližších 15 až 20 rokov hovorí o znížení informačnej záťaže a stresu pre žiakov, študentov, ale aj učiteľov. Predpokladá sa redukcia učiva na 60 percent. "Petičný výbor preto s údivom prijal novú koncepciu maturitnej skúšky, ktorá je podľa mnohých učiteľov príliš náročná. Niektoré otázky a príklady zasahujú až do učiva vysokoškolákov," tvrdí na základe ohlasov učiteľov Marián Buraj.
Nezmenilo sa, čo sa zmeniť malo
Podľa Buraja je však oveľa horšie, že spolu s rozhodnutím o reforme maturitnej skúšky v roku 2001 neboli vydané nevyhnutné sprievodné materiály, a taktiež neboli zmenené učebné plány, osnovy, metodika výučby, vzdelávacie štandardy, centrálne ročníkové výstupné testy a katalóg cieľových požiadaviek. "Toto všetko malo byť zabezpečené a uvedené do praxe už v roku 2001, ak ministerstvo školstva chcelo, aby sa nové maturity mohli spustiť v tomto školskom roku. O tom, že sa tak nestalo, svedčí skutočnosť, že generálka novej maturity dopadla minulý školský rok katastrofálne," tvrdí Buraj.
Sú to len detské choroby
Ministerstvo školstva stále opakuje, že v novej maturite budú žiaci skúšaní len z toho, čo sa učili doteraz a žiadna väčšia zmena ich nečaká. Preto učebné plány ani osnovy nemenilo.
"Obsah toho, čo sa bude po novom skúšať, nie je ani o milimeter iný než to, čo sa skúšalo dosiaľ, a než to, čo sa maturanti v škole naučili," tvrdí hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
Minister školstva Martin Fronc naposledy v decembri študentov bratislavského gymnázia na Novohradskej ubezpečoval: "Som presvedčený, že maturita je naplánovaná dobre a všetci ju zvládnete." Priznal však aj to, že nová maturita má ešte "detské choroby", ktoré je potrebné "vyliečiť".
Poženú to až pred súd
Petičný výbor však trvá na svojom stanovisku. "Študenti tri roky nevedeli, čo bude, ako bude. Hoci sa na to nepripravovali, musia maturovať po novom. Aby bolo všetko v poriadku, vznikol akýsi hybrid - aj keď externú časť skúšky neurobíte, nič sa nedeje, výslednú známku na maturite to neovplyvní. Tak potom na čo to všetko je?" pýtajú sa.
M. Buraj tvrdí, že by sa to mohlo klasifikovať aj ako porušenie ústavy. "Študenti, ktorí budú maturovať po novom už teraz, nemajú rovnaké práva a možnosti, ako študenti, čo sa budú na novú maturitu pripravovať poctivo štyri roky."
Proti novej maturite protestovali už aj niektorí študenti, a to pred budovou ministerstva školstva. Podľa Buraja to však bol len bezmocný protest 17-ročných, ktorí nevedeli, na koho sa obrátiť. "My sme ochotní bojovať za spravodlivosť až do konca. Máme pozitívny prísľub niektorých poslancov, ak bude treba, sme ochotní obrátiť sa na ústavný, ak bude treba aj medzinárodný súd. Ak chce mať Slovensko hanbu, nech ju má."
Celú snahu petičného výboru uzatvára slovami: "Je ešte čas to zmeniť. Vyhláška je vydaná, ale dá sa odložiť účinnosť, čo je otázkou piatich minút. To je jediné, čo chceme."