Úrad pre finančný trh
* udeľuje povolenie na výkon činnosti DSS;
* vykonáva dohľad nad DSS;
* prijíma opatrenia vrátane nútenej správy dôchodkového fondu, ak sa DSS dostala napríklad do konkurzu alebo porušila závažne zákon či iný predpis;
* má pod kontrolou vlastnícku štruktúru DSS a jej zmeny;
* ukladá sankcie a pokuty.
Depozitár
* každá DSS má svojho depozitára, banku, cez ktorú prechádzajú všetky platby a prevody finančných prostriedkov, ktoré tvoria majetok v dôchodkovom fonde. Depozitár napríklad kontroluje:
* či sú pokyny DSS na uskutočňovanie platieb a nákup cenných papierov a ďalších majetkových transakcií v súlade so zákonom a štatútom DSS. Preto je oprávnený požadovať od DSS všetky potrebné doklady;
* či si DSS účtuje správnu výšku poplatkov za správu dôchodkového fondu;
* či je správne vypočítaná hodnota dôchodkovej jednotky.
Depozitár zodpovedá DSS za škody, ktoré spôsobil protiprávnym postupom.
Ak by sa depozitár stal platobne neschopným, majetok v dôchodkových fondoch nemôže byť ani predmetom exekúcie, ani súčasťou konkurznej podstaty depozitára.
Pravidlá obozretného podnikania DSS
* Vnútorná kontrola - DSS je zo zákona povinná zriadiť útvar vnútornej kontroly pre každý dôchodkový fond. Jeho úlohou je dozerať, či DSS pri nakladaní s majetkom v jednotlivých fondoch postupuje v súlade so záväznými predpismi. Šéf kontroly je povinný o zistených nedostatkoch a porušeniach predpisov okamžite informovať Úrad pred finančný trh, dozornú radu DSS a depozitára.
* DSS nesmie nakupovať do majetku svojich dôchodkových fondov akcie tých spoločností, ktoré ju ovládajú, alebo svoje vlastné akcie.
* Majetok dôchodkových fondov musí byť oddelený od majetku DSS. Ak by sa DSS prepadla do platobnej neschopnosti, majetok dôchodkového fondu nemôže byť predmetom exekúcie ani konkurzu.
Rozloženie rizika
* Peniaze v dôchodkovom fonde môžu byť investované len do cenných papierov serióznych emitentov, ktoré sú obchodovateľné na štátom regulovaných trhoch búrz vyspelých krajín - EÚ, OECD. Tieto trhy musia byť prístupné verejnosti a fungovať pravidelne.
* Zákon hovorí, ktoré cenné papiere sa nemôžu v dôchodkovom fonde nachádzať: napríklad akcie depozitára, dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá spravuje príslušný dôchodkový fond, ale ani drahé kovy či tzv. opcie na dodávku cenných papierov s odkladom platby do budúcnosti.
* Priamo zákon obmedzuje, aké percento cenných papierov podľa druhov vydaných jedným emitentom môže vlastniť dôchodkový fond. Význam tohto opatrenia spočíva v tom, aby v prípade ekonomických ťažkostí jedného emitenta, nedošlo k ohrozeniu celého fondu. Pokiaľ skladba majetku v dôchodkovom fonde je v rozpore s predpísanými limitmi a obmedzeniami, úrad môže nariadiť DSS, aby dohodla nápravu.
* Majetok dôchodkového fondu nesmie byť použitý na poskytovanie pôžičiek.
* Obmedzené je aj prijímanie úverov, a to tak z hľadiska času, ako aj objemu. Prípustné sú len pôžičky so splatnosťou do jedného roka na dočasné preklenutie nedostatku peňazí v dôchodkovom fonde. Ich celková suma nesmie prekročiť 5 percent hodnoty majetku fondu.
* DSS zakladá tri typy dôchodkových fondov, ktoré sa z hľadiska skladby cenných papierov líšia medzi sebou výnosnosťou a mierou rizika:
- konzervatívny dôchodkový fond;
- vyvážený dôchodkový fond;
- rastový dôchodkový fond.
Signalizácia porúch
* Jedným z kľúčových zabezpečovacích prvkov je denné porovnávanie výnosnosti dôchodkových fondov rovnakého typu všetkých DSS navzájom. Ak sa výnosnosť jedného fondu odchýlili od priemerných výnosov konkurenčných dôchodkových fondov, je to signál pre sporiteľov, regulačný úrad, ako aj pre depozitára, že niečo s fondom nie je v poriadku. V prípade, že sa v lehote piatich dní nepodarí výnosnosť fondu "dorovnať" na úroveň priemernej výnosnosti ostatných konkurenčných fondov, DSS musí do "postihnutého" fondu previesť časť svojho vlastného majetku, aby sa parameter výnosnosti dostal na úroveň konkurencie. Obdobne sa postupuje aj v prípade, ak dôchodkové fondy sú ako celok v strate.