ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Podľa zákona sa výnosnosť fondov bude porovnávať denne. V prípade, že výnosnosť fondu klesne pod spriemerovanú hranicu výnosnosti konkurenčných fondov ostatných DSS, príslušná dôchodková správcovská spoločnosť musí do takéhoto fondu vložiť vlastný majetok v takom rozsahu, aby jeho výnosnosť dosiahla priemernú úroveň konkurenčných fondov. Denné porovnávanie výnosnosti má signalizovať, či sa hospodárenie nejakého fondu nebezpečne neodchýlilo od "normálu".
Doplnenie majetku fondu s podpriemernou výnosnosťou vlastným majetkom či už peniazmi, alebo cennými papiermi jeho správcu bude podľa spoločnosti VÚB Generali hrozbou, ktorá bude nútiť DSS, aby mali v jednotlivých fondoch podobnú štruktúru aktív a vzájomne si sledovali každú zmenu. Podľa VÚB Generali to môže viesť k zníženiu výnosov. "Preto až budúcnosť ukáže, či je pre trh dôchodkového sporenia na Slovensku väčším prínosom prísna regulácia za účelom nadštandardnej ochrany klientov, alebo bude potrebné nastaviť legislatívu o niečo liberálnejšie," uviedla správcovská spoločnosť VÚB Generali.
Schválený systém sledovania výnosnosti fondov aj podľa ING dôchodkovej správcovskej spoločnosti pravdepodobne zníži dosahované výnosy. Povinnosť správcov fondov zabezpečiť ich minimálnu výnosnosť aj na ťarchu vlastného majetku bude mať za následok opatrné investovanie aj vyššie náklady na správu, pretože majetková skladba vo fonde sa bude musieť často meniť tak, aby sa výnosnosť fondu priveľmi neodchýlila od priemernej výnosnosti konkurencie. Podľa ING sa tak časom portfóliá jednotlivých fondov budú nápadne podobať. "Sledovanie trhového priemeru s dennou frekvenciou pri investičnom horizonte, ktorý sa ráta na desiatky rokov, je štatistickým nezmyslom a prílišnou snahou o opatrnosť," zdôraznila správcovská spoločnosť ING.
"Podobnosť" výnosnosti fondov obmedzí priestor pre konkurenciu. Ak v súčasnosti dôchodkové správcovské spoločnosti pri získavaní sporiteľov nemôžu medzi sebou súťažiť hospodárskymi výsledkami nimi spravovaných fondov, pretože sporenie je ešte na začiatku, po čase sa zas ich výsledky budú líšiť zrejme len minimálne. Svojich potenciálnych klientov budú preto presviedčať skôr neekonomickými prostriedkami - napríklad reklamnými sloganmi.
Hoci posledná novela zákona o dôchodkovom sporení už umožňuje sporiteľom bezodplatný prestup do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, dôvody na takéto prestupy asi nebudú dané vyššou výnosnosťou konkurencie. Z toho hľadiska nemajú preto veľkú váhu odporúčania, aby sa ľudia, ktorí majú na výber, so vstupom do druhého piliera neponáhľali. Rozdiely v kvalite DSS a ich fondov sa totiž ukážu až v dlhšom období presahujúcom lehotu, do ktorej sa ľudia poistení v prvom pilieri môžu rozhodnúť pre dôchodkové sporenie.