Mladý muž v kostýme Deda Mráza oslavuje na Červenom námestí v Moskve príchod nového roku 2005. FOTO - TASR/EPA |
Vianoce i Nový rok môžu Rusi sláviť najmenej dvakrát, ak sa pridajú k svojim židovským spoluobčanom, tak dokonca trikrát. Ruská pravoslávna cirkev sa totiž stále riadi juliánskym kalendárom, kým my od 16. storočia žijeme podľa astronomicky presnejšieho kalendára gregoriánskeho. Rozdiel medzi oboma systémami je v súčasnosti 14 dní a stále sa zväčšuje.
Preto potom, čo Rusi solidárne s nami otvorili podľa gregoriánskeho kalendára šampanské o polnoci 31. decembra, ešte raz si podľa kalendára juliánskeho s chuťou pripijú o polnoci z 13. na 14. januára a ešte pred tým, 7. januára, keď budú sláviť narodenie Krista.
Ruskí pracujúci sa z tohto návalu osláv radujú, lekári varovne zdvíhajú prst: oproti optimistickým správam z minulého roka, podľa ktorých sa znižovala v Rusku konzumácia vodky a rástla láska k pivu, oficiálne štatistiky ukazujú, že vodka si naďalej udrží svoju výsadnú pozíciu.
Koncom decembra a začiatkom januára zaznamenáva spotreba alkoholu ozajstné rekordy. Potom sa tempo popíjania zmierni, aby k jari zasa nabralo na obrátkach. Ak počas roka v priemere privezú v Rusku na záchytku každých šesť minút jednu osobu, počas dlhých novoročných a vianočných sviatkov sa tu dvere doslova nezatvoria.
Alarmujúce je, že medzi klientmi je stále viac detí vo veku od 12 do 14 rokov. Celkovo majú špecialisti po celej krajine na zoznamoch liečených alkoholikov 2,6 milióna mien, z toho je 10-tisíc detí mladších ako 14 rokov.
Napriek tomu, že lekári by vodku najradšej vyškrtli z tradičného ruského jedálnička, niektorí politici sú na ňu hrdí. Moskovský starosta Jurij Lužkov pred niekoľkými dňami na výstave História národných nápojov, kde vodka hrala ústrednú úlohu, vyhlásil, že ide o súčasť "veľkej ruskej histórie, ktorú treba poznať a vážiť si ju".
Pripomenul, že je to už viac než 500 rokov, čo moskovskí mnísi vynašli liek, ktorý bolo prospešné prijímať po jednej lyžičke každý deň. Pravidelný príjem sa stal zárodkom ruskej alkoholickej tradície. A o zdokonalenie nápoja sa zaslúžil dokonca taký významný vedec ako chemik Dmitrij Mendelejev, ktorý po mnohých zložitých obetavých pokusoch dokázal, že ideálny pomer nápoja je 60 dielov vody a 40 dielov alkoholu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME