Čakanie na pomoc na najviac postihnutom indonézskom ostrove Aceh.
FOTO - REUTERS
árnej pomoci neznamenajú, že do Indonézie, Srí Lanky a Indie dorazí všetko, čo teraz politici a bankári sľubujú.
Z veľkých sľubov a nadšenia zväčša po niekoľkých dňoch zostane len zlomok. Alarmujúci je príklad iránskeho mesta Bám, ktoré pred rokom úplne zničilo zemetrasenie. Prísľub od darcov znel na 1,1 miliardy amerických dolárov, do Iránu podľa britského denníka Guardian napokon od krajín a humanitárnych organizácií dorazilo 17,5 milióna dolárov.
OSN teraz burcuje aj preto, aby už taký rozdiel medzi sľubmi a skutočnosťou nenastal. Kofi Annan vo štvrtok vystúpi v indonézskej Jakarte a vyzve celý svet, aby pomohol. V Ženeve sa ešte v ten deň stretnú zástupcovia OSN s darcami a mimovládnymi organizáciami a všetko úsilie má potvrdiť v najbližší pondelok veľká darcovská konferencia.
"Atmosféra je výnimočná a pomoc je skutočne veľmi štedrá," povedala SME Elizabeth Byrsová zo ženevskej odbočky Úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci. Jej úrad včera registroval pomoc 1,5 miliardy dolárov. Koľko z toho sa skutočne premení na pomoc, nevedno. Časť tvoria peniaze a pomoc, ktorú už postihnuté krajiny skutočne dostali. Patria tam aj prísľuby jednotlivých krajín, ktoré by sa mali naplniť až v nasledujúcich dňoch.
"V tejto chvíli je dôležité dostať pomoc k ľuďom, ostatné ide bokom. Nevieme presne určiť, koľko sme už skutočne dostali," povedala Byrsová. "Veríme, že tentoraz sa sľúbená pomoc nevyparí."
Pri narábaní s číslami treba postupovať opatrne. "Mamutie sľuby sa nie vždy premenia na skutočnosť," povedal Guardianu hovorca úradu pre koordináciu humanitárnej pomoci Robert Smith. Časť peňazí vyčíslená ako pomoc často končí u vojakov, ktorí zabezpečujú distribúciu pomoci. Všetky ich náklady na prepravu a pomoc sa vykazujú ako humanitárnu pomoc. Americký šéf diplomacie Colin Powell však tvrdí, že náklady na prepravu vojakov a pomoc do postihnutých oblastí Spojené štáty do svojej 350-miliónovej pomoci nezarátali.
Ďalším obľúbeným trikom je odpustiť štátu časť dlhu - mnohé z takýchto pôžičiek pritom veritelia aj tak považujú za nedobytné. Odpustenie dlhu je síce úľavou z dlhodobejšieho hľadiska, z hľadiska okamžitej pomoci však nemá žiaden význam.
Sľuby a skutočnosť
katastrofa sľuby skutočnosť
Zemetrasenie v Báme 2003 1,1 mld. USD 17,5 mil. USD
Záplavy v Mozambiku 2000 400 mil. USD menej než polovica
Hurikán Mitch 1998 (Honduras a Nikaragua) 8,4 mld. USD menej než tretina
Pomoc Afganistanu 700 mil. USD menej než polovica