Áziu prevalcovala vlna solidarity. Zoznam prispievajúcich krajín a organizácií sa rozširuje, sumy sa násobia každým dňom. To nie je to isté, ako dostať vodu, chlieb a prikrývku do malej rybárskej dediny v Thajsku alebo k ľuďom v ťažko zasiahnutej Indonézii.
Humanitárny kolos sa hýbe pomaly a niektoré predpovede hovoria až o týždňoch, než sa pomoc dostane do izolovaných oblastí. Na jedlo čaká podľa OSN 1,8 milióna ľudí.
Zlá koordinácia
"Prvé zásielky pomoci išli do vzdialenejších oblastí Srí Lanky až v stredu, tri dni po katastrofe. V oblastiach, ktoré sú ďalej od Colomba, chýba pitná voda, jedlo, čisté šaty či lekári ešte aj teraz. Pomoc sa tam dostáva pomaly. Sťažuje to hrozná infraštruktúra, ktorá bola v krajine zlá už pred nešťastím, ale aj koordinácia pomoci," napísala pre SME slovenská študenta Lenka Plšková, ktorá je na Srí Lanke pol roka na stáži v jednej softvérovej firme.
Dvadsaťmiliónová Srí Lanka patrí k najpostihnutejším krajinám a traja slovenskí študenti sa snažia pomôcť, ako sa dá. Vôľa nestačí.
"Kontaktovali sme už Červený kríž aj OSN. Zaevidovali nás, ale nič viac. Veľké organizácie sú zmätené, ako zvládať toľko požiadaviek z postihnutých oblastí a toľko dobrovoľníkov naraz," hovorí Lenka.
Koordinátor OSN pre pomoc Ázii Jan Egeland tvrdí, že potrvá ešte tri dni, než 700-tisíc postihnutých ľudí na Srí Lanke dostane potraviny a čistú vodu.
Priveľa korenia
Ešte horšie sú predpovede pre milión ľudí, čo potrebujú pomoc v Indonézii. OSN zriadila letecký most na najhoršie postihnutý ostrov Sumatra.
Sem i na Srí Lanku sa už plavia tri americké námorné lode. Vezú potraviny a lieky, vojaci budú pomáhať aj pri stavaní provizórnych domov, pri čistení ciest a čističiek vody.
Najhoršie je na tom provincia Aceh, ktorú sa zatiaľ darí zásobovať len zo vzduchu. Na zemi záchranári márne bojujú s neprejazdnými cestami a zničenými mostami. V utečeneckých táboroch žije viac ako 270-tisíc ľudí. Zatiaľ jedinou dobrou správou z Indonézia je, že po dvoch dňoch prestalo pršať.
Mnohé oblasti sa boria s koordináciou pomoci. Podľa denníka Hindustan Times sa na juhu Indie pozdĺž ciest hromadia staré šaty a pokazené jedlo, pretože ho nemá kto dopraviť priamo k ľuďom. Druhou stranou mince je nadbytočná pomoc. "Máme tu napríklad niekoľko vriec s korením, ktoré rozhodne nie je nutné a zaberá miesto," povedal podľa ČTK pracovník organizácie ActionFast John Carlton.
Zabudnutí
Na viacerých miestach sa záchranári sťažujú na zanedbávanie menších a odľahlých oblastí. V Thajsku silnie kritika, že pomoc sa sústreďuje len na turistické centrá. Wantana Phongsangwanová, ktorá pomáha miestnym, tvrdí, že v malej rybárskej dedinke, vzdialenej len 30 kilometrov od známeho turistického miesta Khao Lak čakajú na pomoc márne.
Zo 175 domov zničili tsunami 170. "Potrebujeme urýchlene peniaze," povedala záchranárka pre agentúru AFP. V Indii sa zase zanedbáva súostrovie Andamany a Nikobary. Včera odtiaľ zachytili volanie o pomoc cez amatérske rádio. Hlas kričal, že "hladujúci ľudia" na ostrove Chowra potrebujú urýchlene pomoc.