FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Staré druhy ruží rastú v kríkoch, majú plné kvety bohaté na lupene a výraznú vôňu. Okrem toho budú kvitnúť v náučnom rozáriu i desiatky ruží z voľnej prírody. Medzi celou škálou pestrých farieb v rozáriu nájdeme aj extrémne čierne ruže.
"Ruža nie je nikdy úplne čierna. Tmavá je iba v puku, no rozvíja sa do krvavočervenej farby. Čierna farba kvetov rozhodne nepatrí k najkrajším, ktoré ponúka príroda," hovorí riaditeľ Arboréta Mlyňany Juraj Kuba, ktorý získava sadenice do rozária postupne z botanických záhrad iných krajín.
V arboréte sa nachádzajú stromy a kríky takmer z celého sveta a zachovávajú sa tak pre ďalšie generácie. V čase prírodných katastrof, v ktorých ubúdajú lesné porasty, je podľa riaditeľa jeho existencia opodstatnenejšia.
Založil ho uhorský šľachtic Ambrózy Migazzi pred vyše sto rokmi. V dubovo-hrabovom lese, ktorý si vyženil, urobil experiment. Do podnebia vhodnom pre ihličnaté a listnaté porasty nasadil stálozelené dreviny zo Stredomoria, náročné na vlhko a svetlo. Vtedy si ľudia mysleli, že je blázon, a dnes mu hovoria priekopník. K starému Ambrózyho parku pribudli postupne ďalšie expozície.
V najmladších rastú stromy zo Severnej Ameriky a východnej Ázie. Tento rok v nich pracovníci arboréta vysadili nové dreviny, zo semien získaných zo svetových botanických záhrad. Potrvá aj päťdesiat rokov, kým dorastú na výšku ostatných stromov.
Krásu drevín chodia do arboréta obdivovať návštevníci v každom ročnom období. Stálozelené rastliny vynikajú najmä v zasneženej scenérii. Ťahákom zimného arboréta je na žlto kvitnúci hamamel virgínsky.
(bej)