BRATISLAVA - Abritrážny sú vo Washingtone na sklonku minulého roka rozhodol, že Slovensko musí ČSOB zaplatiť 24,7 miliardy korún. Súd takto rozriešil spor, ktorý súvisel s ozdravovaním ČSOB na začiatku 90. rokov. Dal tak za pravdu banke, ktorá sa na súd obrátila potom, ako Slovensko neplatilo úver od ČSOB. Tá od súdu žiadala uznanie náhrady 32,4 miliardy korún. Slovenské ministerstvo financií vyhlásilo, že má k dispozícii zhruba 16 miliárd korún. Obe strany sa ešte môžu voči verdiktu odvolať. Slovensko sa pre prípadné odvolanie rozhodne po preštudovaní rozsudku. Hovorcu ČSOB Milana Tománka sme sa e-mailom pýtali, ako bude reagovať ČSOB.
Odvolá sa ČSOB proti rozsudku arbitrážneho súdu?
"Právne analýzy nálezu teraz len prebiehajú a kým sa s nimi nezoznámi predstavenstvo nemám žiadny komentár. ČSOB sa rozhodne podľa výsledku analýzy.
Zaujímavé by v tomto kontexte mohlo byť, že české ministerstvo financií vyjadrilo svoj názor, že napadnúť nález sa dá len z procedurálnych dôvodov, takže prakticky to neprichádza do úvahy."
Pri akej sume by ČSOB hovorila o spokojnosti s verdiktom?
"My sme spokojní. Plne spokojní s tým, že tribunál dal v plnom rozsahu za pravdu nášmu nároku. Finančná kompenzácia je potom otázkou úplne závislou od posúdenia úrokových mier (ktoré boli na slovenskú korunu pre mnohých prekvapivo vysoké - ale slovenský finančný trh za ne obchodoval), ich priemerovanie, posúdenie miestnych zvyklostí v otázkach sankčných úrokov a zloženého úročenia. Podľa uplatneného spôsobu úročenia s využitím sadzieb popísaných v našom nároku sa pohľadávka za Slovenskú inkasnú vyšplhala na zhruba 30 miliárd korún."
Bude ČSOB ochotná akceptovať splátkový kalendár?
"Je určite množstvo techník, ktoré sa dajú vziať do úvahy, akonáhle sa začne hovoriť o splácaní tribunálom uznaného záväzku. K takému rozhodnutiu sa však musí na základe právnych analýz len dospieť. Každopádne neočakávam, že rokovanie ministerstva s bankou bude mediálnym dialógom.
Slovenské ministerstvo financií tvrdí, že vo vedení Slovenskej konsolidačnej v čase preberania pohľadávok boli ľudia z ČSOB. Môžete tieto informácie potvrdiť a spresniť?
"Dohody boli o ozdravení ČSOB za účelom jej prežitia a privatizácie. Súčasťou akcionárskych dohôd o porevolučnej transformácii ČSOB tak bol vopred určený pomer (3:1) rozdelenia nebonitných aktív medzi inkasné spoločnosti v oboch republikách. Rozdelenie nebolo založené na územnom princípe tak, ako financovanie exportu v podnikoch zahraničného obchodu pred rokom 1990 (a o tieto zlé aktíva šlo) nebolo poskytované podľa územného princípu. Slovenské ministerstvo financií malo všetky možnosti riadiť preberanie aktív do Slovenskej konsolidačnej, ale na sume prevzatých aktív by to máločo mohlo zmeniť. (jj)