Najmä výrazne lepší výber dane z príjmu sa podpísal pod to, že za celý rok sa skončilo hospodárenie štátu niečo cez 70 miliárd korún v mínuse, hoci rozpočet predpokladal tvorbu nového dlhu na úrovni takmer 78,5 miliardy korún.
Občania po zavedení rovnej dane odviedli do štátnej kasy o 7,6 miliardy korún viac, firmy o 6,6 miliardy viac, ako sa od nich čakalo. Hoci šlo pritom o prvý rok po spustení nového daňového systému, počas vlaňajška ešte dobiehal aj starý systém. Firmy totiž ešte do marca platili 25-percentnú daň za rok 2003. Podobne po starom platili do marca aj občania-živnostníci a prvú výplatu v roku 2004 mali 10 až 38 percentami zdanenú aj zamestnanci.
"Daňové príjmy vyjadrené na základe skutočného stavu hotovosti sú výrazne vyššie, ako bol plán. Po vyjadrení v metodike Európskej únie však budú podstatne nižšie," hovorí poradca ministra financií Peter Papanek.
Podľa neho za lepším výberom daní stojí najmä silný ekonomický rast, s ktorým sa spája pomerne výrazný nárast miezd a následne aj spotreby. Vďaka tomu sa v plnej miere nenaplnili ani obavy z výberu dane z pridanej hodnoty, kde sa počítalo s výrazným výpadkom po vstupe do Európskej únie.
Ešte na začiatku decembra dosahoval rozpočtový deficit len polovicu celoročnej úrovne. Do veľkej miery za tým stálo slabé čerpanie plánovaných výdavkov. V priebehu mesiaca však štátna správa dokázala minúť vyše 62 miliárd a dokonca tak mierne prekročiť plánovaný objem minutých peňazí.
"Nie všetky tieto peniaze sa reálne na poslednú chvíľu míňali. Do veľkej miery išlo o neštandardné čerpania, napríklad pre spoločnosť Veriteľ, ale čiastočne sa aj povoľovali výnimky z čerpania," vysvetľuje Papanek. Výnimka z čerpania znamená, že rezort, ktorý nebol schopný minúť všetko, čo mohol, môže časť peňazí utratiť v nasledujúcom roku. V rozpočte sa to však vykazuje ako výdavok roku 2004.
Miklošov poradca zatiaľ nevedel konkretizovať, ktoré kapitoly žiadali o takúto výnimku. Konkrétne rozpísanie čerpaných výdavkov po kapitolách vyčísli ministerstvo až koncom mesiaca. Výsledok hospodárenia celých verejných financií, kde patrí aj Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, Fond národného majetku a ďalšie verejné inštitúcie, bude známy až v apríli.