FOTO - ARCHÍV SME
Ministerstvo tvrdí, že vyhláškou reagovalo na početné ohlasy, podľa ktorých "sa služby notárov z dôvodu vysokých nákladov stávajú nedostupnými". Ministerstvo znížilo notárom za viaceré úkony odmeny, ktoré boli podľa neho neprimerane vysoké.
O vyjadrenie k novej vyhláške sme požiadali vedenie Notárskej komory, ktoré zmeny ešte iba študuje. Radoví notári ich považujú za neopodstatnené, ale verejne sa vyjadrovať nechcú.
"V tomto štáte sa ľudia nevedia zmieriť s tým, že všade vo svete je to tak, že ak notár vykonáva svoju prácu dobre, je za ňu zaplatený," vyhlásila notárka z Bratislavy. Je presvedčená, že ľudia majú o príjmoch notárov skreslené predstavy.
To isté tvrdí aj anonymná notárka zo Žiliny. "Notári nikdy neboli ani spolovice takí drahí, ako sú advokáti," tvrdí. Zmeny v odmeňovaní označila za likvidačné. "Vyzerá to, že najmä v malých mestách mnohí skončia a neprinesie to obyvateľstvu nič," varuje.
Niektoré zmeny považuje za nepremyslené. Vyhláška napríklad stanovuje za vyhľadanie a poskytnutie potvrdenia z Notárskeho centrálneho registra záložných práv na jedného dlžníka odmenu notárovi 100 korún. Notársky úrad však za tento úkon musí komore zaplatiť 110 korún. "Ak má notár dostať od klienta 100 korún a má zaplatiť komore 110 korún, pýtam sa, odkiaľ tých desať korún ešte má zobrať," dodala notárka.
Ministerstvo tvrdí, že zmeny majú priblížiť notárske služby verejnosti a prispieť tak k ich dostupnosti a zlepšeniu podnikateľského prostredia.
(rp)
Za čo zaplatíte menej
odmena za vydanie odpisu notárskej zápisnice a za vydanie výpisu z notárskej zápisnice za začatú stranu textu sa zníži zo 100 na 60 korún, notár si môže svoju odmenu v presne stanovených prípadoch zvýšiť o 50 a nie 100 percent, ako to bolo v minulosti, percentuálne odmeny nahradia paušálne, ak ide o osvedčovanie priebehu valných zhromaždení a schôdzí právnických osôb, prijatie cenných papierov alebo peňazí do úschovy, pri registrácii záložného práva v Notárskom centrálnom registri. Ak si u notára uschováte teraz 100-tisíc korún zaplatíte mu 700 korún, ešte minulý rok by to bolo 1200. Rozdiel je ešte väčší pri vysokých sumách. Za uschovanie 50 miliónov by ste pred rokom zaplatili 25-tisíc korún, teraz iba 10-tisíc.