Takto vyzeralo testovanie záujemcov o euroúradníkov minulý rok. Do konkurzu o miesto prekladateľov sa prihlásilo 112 záujemcov a test robili v hádzanárskej športovej hale v Prešove.
FOTO - ARCHÍV TASR
Slováci s ambíciou pracovať pre Európsku úniu majú od zajtra novú šancu. Vysokoškoláci s aspoň šesťročnou praxou sa môžu prihlásiť do konkurzu na miesta v Bruseli a Luxemburgu. Výberové konanie únia vypísala len pre občanov desiatich nových členských štátov. Odborne a jazykovo zdatným občanom Slovenska vyhradila spolu 115 úradníckych miest.
Do konkurzu pre informatiku, personalistiku a účtovníctvo stačí absolventský diplom s päťročnou, u maturantov osemročnou praxou.
Nevyhnutný je jeden z troch hlavných jazykov únie: skúšky musia uchádzači totiž zložiť v angličtine, nemčine alebo francúzštine. Hlavne týmito jazykmi budú musieť komunikovať s kolegami z 25 štátov únie. Úspešní kandidáti môžu rátať s úradníckou definitívou a mesačným platom 4878 eur (viac ako 185-tisíc korún), respektíve 2976 eur (viac ako 113-tisíc korún).
Záujemcovia sa do konkurzu môžu prihlásiť len cez internet na webovej stránke Európskeho úradu pre výber zamestnancov (EPSO) najneskôr do 3. februára. Úrad však varuje, aby záujemcovia prihlášku nenechávali na poslednú chvíľu, pretože stránka http//www.europa.eu.int/epso môže byť preťažená.
Na rozhodnutie si uchádzači budú musieť počkať aspoň deväť mesiacov. Na jar sa ešte na Slovensku podrobia predvýberu: dopoludnia trom testom (multiple choice) z odboru, Európskej únie a logiky; popoludní budú mať dve hodiny na písomný rozbor na dané témy a potom pol hodiny na zhrnutie do slovenčiny. Len tých najlepších na jeseň pozvú do Bruselu na ústne skúšky. Úspech tam máva zhruba polovica pozvaných.
Únia už v minuloročných konkurzoch zo skoro 5000 záujemcov zo Slovenska vybrala 250.
Autor: David Zelinger, Brusel