Od januára bude možné poskytovať príspevok na osobnú asistenciu aj občanovi, ktorý už dovŕšil 65. rok veku. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Od januára sa menia viaceré zákony. Pozitívne zmeny sa týkajú najmä ťažko zdravotne postihnutých.
Ministerstvo sociálnych vecí hovorí, že zmeny mohlo urobiť vďaka "pozitívnym účinkom reformy sociálneho systému". Tie podľa hovorcu ministerstva Martina Danka "umožňujú výraznejšie podporiť niektoré skupiny obyvateľstva", medzi nimi aj ťažko zdravotne postihnutých.
Na základe novely zákona o sociálnej pomoci bude napríklad možné poskytovať príspevok na osobnú asistenciu aj občanovi, ktorý už dovŕšil 65. rok veku, ale len ak je zamestnaný.
Prezidentka asociácie organizácií zdravotne postihnutých Mária Orgonášová zrušenie vekového obmedzenia nároku na príspevok víta. Hovorí, že osobnou asistenciou sa zdravotne postihnutým pomáha uplatniť sa spoločensky i pracovne a "jej poskytovanie predsa nemôže byť limitované vekom". "Poznáme veľa osobností v spoločenskom, umeleckom, vedeckom aj politickom živote, ktoré sú vysoko angažované aj vo vyššom veku."
Koľkým ľuďom zmena prinesie prospech, je otázne. Zdravotne postihnutí zamestnanie nachádzajú ťažšie a aj ak ho majú, udržať si ho vo vysokom veku neraz robí problém aj ostatným.
Námestníčka generálneho riaditeľa ústredia práce Ildikó Polačeková pre TASR povedala, že "určite nepôjde o desaťtisíce občanov". Naproti tomu tí, ktorým zrušenie vekového obmedzenia pomôže, sa podľa nej môžu aj vo vyššom veku venovať v podstate čomukoľvek - od vrátnika až po spisovateľa.
Novelou sa zároveň zvyšuje príspevok ťažko zdravotne postihnutému na kúpu auta s automatickou prevodovkou, a to o 50-tisíc korún. To podľa Orgonášovej neznamená len úsporu peňazí, keďže "dodatočná úprava vozidla je často drahšia a menej kvalitná", ale aj menej starostí pre užívateľa vozidla.
Tu však vekové obmedzenie nároku na príspevok - 65 rokov veku - nateraz ostáva. Podľa Orgonášovej mal byť použitý rovnaký meter ako pri osobnej asistencii, teda nárok na príspevok "odhraničiť". Tvrdí, že ak niekto starší "roky na svoju dopravu môže využívať iba osobné motorové vozidlo a je stále aktívny v spoločenskom živote, mal by mať rovnaké možnosti získať podporu ako ostatní občania".
(joč)
Zmeny z novely zákona o sociálnej pomoci
Príspevok na osobnú asistenciu bude možné poskytnúť aj vtedy, ak ťažko zdravotne postihnutému asistujú pri vstávaní, osobnej hygiene či podávaní liekov jeho príbuzní.
v rozsahu 50 % určeného rozsahu asistencie, najviac 4 hodiny denne, ak ten, komu sa osobne asistuje, je zamestnaný, či študuje, alebo najviac tri hodiny denne, ak asistencia má rozsah najmenej 14 hodín denne a ten, komu sa asistuje, nie je zamestnaný, či neštuduje. Rozširuje sa okruh občanov, ktorým možno poskytnúť príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, a to o nevidiacich.
Čo iné od 1. januára platí
V obciach a mestách budú len také miestne dane, aké samospráva uzná za vhodné vyberať, a len v takej výške, akú sama stanoví všeobecne záväzným nariadením. Za vklad do katastra nehnuteľností do 15 dní si záujemca bude musieť priplatiť 6-tisíc korún. Dohromady tak zaplatí 8-tisíc korún (2-tisíc za návrh na začatie konania... + 6-tisíc za "rýchlosť"). Hodnostné príplatky policajtov sa zvýšia o 10 percent. Platy sa zvýšia aj hasičom. Osoby, ktoré boli v rokoch 1948 až 1954 zaradené do vojenských táborov nútených prác, takzvaní pétepáci alebo po nich pozostalé manželky môžu po celý rok požiadať o odškodnenie. (joč, tasr)