Skončili sa vianočné sviatky, ktoré boli pre mnohých neodlučiteľne spojené so sledovaním rozprávok a pojedaním sladkých drobností od rána do neskorej noci. Povianočný pohľad na váhu tak vedie k početným novoročným predsavzatiam: dosť, od zajtra začínam so športom. Po úvodnom entuziazme sa končia tieto zámery vo väčšine prípadov bolesťami všetkého možného a preklínaním chvíle, kedy sme sa rozhodli nasadiť si športovú obuv.
Aby sme sa vyhli takýmto nepríjemným zážitkom, je vhodné vziať si poučenie nielen zo svojich predchádzajúcich neúspešných pokusov a profesionálnych príručiek, ale aj z rád amatérskych športovcov, ktorí sa o svoje zážitky delia na internete.
Jedným z nich je muž, uverejňujúci svoj bežecký denník na stránke maratonsky.blogspot.com, kde farbisto opisuje svoje pocity pri tréningoch a po nich. Sám seba pri tom charakterizuje ako aerobného tragéda. Ten má pri tom jednoduchú definíciu. Je to človek, ktorý nemá vlohy na vytrvalostný pohyb, nikdy nič nerobil, avšak v strednom veku znervóznel a začal športovať. Snom nášho tragéda je prebehnúť maratón.
Aby ste neopakovali jeho chyby, osvojte si niekoľko užitočných rád. Pomôžu vám vyhnúť sa posmechu svojich kolegov, krívaniu pri príchode do práce a vlečeniu jednej nohy za sebou.
Tréningový plán si stanovte dopredu a dodržiavajte ho. Zo začiatku to nepreháňajte, objem aj intenzitu zvyšujte veľmi opatrne.
Pri tréningu behu sa odporúča striedať viacero typov zaťaženia, ako napríklad ľahký beh, tempový beh alebo tréning rýchlosti. Žiaden z nich nie je vhodné opakovať dva dni po sebe. Netreba zabúdať ani na doplnkové športy, pri ktorých nie je natoľko zaťažovaný pohybový aparát. Odporúča sa predovšetkým plávanie, cyklistika, korčuľovanie a beh na lyžiach.
Nezabúdajte, že váš organizmus potrebuje aj oddych. Dva až tri dni v týždni by ste sa mali športu úplne vyhnúť. Pri stanovovaní tréningového plánu navštívte napríklad internetovú stránku www.beh.cz, kde okrem vysvetlenia princípov jednotlivých typov prípravy nájdete aj výpočet vášho ideálneho tréningového tempa.
Najväčším nepriateľom zlepšenia kondície a zoštíhlenia sú vlastná lenivosť a pracovné vyťaženie. Proti tomu sa odporúča presunúť v pracovných dňoch tréning aj na ranné hodiny. Je to síce drsné, ale skúsenosť hovorí: keď už sa človek prinúti vstať a prekoná prvú krízu vôbec sa pohnúť, beží sa mu dobre.
Posledným dôležitým poznatkom je fakt, že počasie treba ignorovať. Dá sa športovať aj v daždi, zime, vetre. V dnešnej dobe je to len otázka kvalitného oblečenia. (pbk)