Veronika Zuzulová v cieli slalomu v rakúskom Semmeringu - 10. miesto. FOTO - TASR
Trinásťtisíc rakúskych divákov na stredajšom nočnom slalome Svetového pohára v Semmeringu vytvorilo atmosféru, ktorá sa blížila vlne, čo hnala slovenských hokejistov na poslednom svetovom šampionáte v Ostrave. Lyžovanie znamená pre Rakúsko to, čo hokej pre Kanadu.
Medzi desiatkou najlepších okolo víťaznej domácej Marlies Schildovej sa na cieľovom pódiu fotografovala aj Bratislavčanka Veronika Zuzulová. Zdravil ju fanklub so slovenskou vlajkou.
Jej otec a tréner Timotej na otázku, ku ktorému slovenskému kopcu sa viaže jeho sen o tom, že na pozícii Schildovej raz budú oslavovať domáci fanúšikovia jeho dcéru, reagoval: "Hoci aj na bratislavskej Kolibe. Naozaj by mi bolo jedno, či vo Vrátnej, Jasnej, alebo na Hrebienku. Len aby sa to raz stalo. Najskôr by sa však museli dostať na Slovensko nejaké preteky Svetového pohára. Veľa ľudí u nás lyžuje, určite by bol divácky záujem."
Veronika mala pred i počas pretekov v Semmeringu najmenšie nervy spomedzi členov jej tímu. "Už som si zvykla, že o zodpovednosť za dobrý výsledok sa nemôžem podeliť v kolektíve viacerých pretekárok. Stále padajúci prudký kopec v Semmeringu mi sedí, najmä zatvorenejšie druhé kolo. Obľubujem technicky náročnejšie trate. Ako si slalomárky medzi sebou vravíme, do rovna vie ísť každý pako. V zatočenejších bránkach je vždy väčšie riziko, že človek vyletí. Teší ma, že som neurobila hrubú chybu, zopár menších tam však bolo."
Pred štyrmi rokmi na tom istom kopci Zauberberg šestnásťročná Veronika slalom Svetového pohára nedokončila.
T. Zuzula: "Rakúšanky na tomto svahu pred pretekmi trénovali, nás naň však nepustili, že je trať zavretá. V príprave sa nám ľahšie spája s Janicou Kosteličovou alebo aj inými tímami, v sezóne je to ťažšie, cítiť isté konkurenčné napätie. Tréning v kolektíve je vždy pestrejší. Ale dosť záleží aj na type osobností."
Kým otec Timo od nervozity pred pretekmi zaspal už o pol deviatej večer, Veronika radšej komunikovala s priateľom Michalom, s ktorým strávi aj Silvestra v Bartislave.
Jej manažér Róbert Magát, riaditeľ žilinskej firmy Gryf, ktorá Zuzulovú sponzorsky zastrešila v nedávnom období nedoriešenej reprezentačnej zmluvy s lyžiarskym zväzom, sa vybral nervozitu rozlyžovať. Sám stále preteká v seriáli Masters vekovo zrelších zjazdárov. "Nemohol som sa pozerať, koľko a ako dlho sa okolo Zuzulovcov na rôznych úrovniach rozpráva a nič nedeje," vysvetlil prirodzené motívy spolupráce s talentovanou slalomárkou lyžiarsky fanatik R. Magát.
"Nová zmluva s lyžiarskym zväzom nás až do olympiády v Turíne zbavila časti starostí. Asistentovi Vladimírovi Kovárovi, fyzioterapeutovi Jozefovi Kunyimu i mne ako trénerovi zabezpečuje platy. Potrebovali by sme však najmä doma širšie zázemie a podporu odborníkov," dúfa T. Zuzula.
Zuzulová v TOP 10
10. Semmering 2004/2005
8. Aspen 2004/2005
3. Arber 2003/2004
9. Levi 2003/2004
10. Are 2001/2002