Martikán vyhrá, aj keď nevysúdi zlato

BRATISLAVA - Aténska olympiáda sa ešte pre Slovensko neskončila. Ani pre Športový arbitrážny dvor v Lausanne.

Michal Martikán v plnej jazde.

FOTO - TASR

Na stole má haldy spisov k jej sporným prípadom, ktoré ešte bude musieť doriešiť. Tesne pred koncom roka k nim pribudol ďalší zo Slovenska.

Náš vodný slalomár Michal Martikán v podaní žiada, aby bola zrušená jeho penalizácia dvoma trestnými sekundami za údajný nepovolený dotyk na jednej z bránok v olympijskom finále C1 a dodatočne ho vyhlásili za víťaza Hier XXVIII. olympiády namiesto Francúza Tonyho Estangueta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

,,Ak podáme protest, tak len v prípade, že bude mať aspoň 51-percentnú šancu na úspech," povedal svojho času Martikánov manažér Richard Galovič. Na tvrdení trvá: "Nemám právnické vzdelanie, ale také sú moje pocity."

SkryťVypnúť reklamu

Martikánov protest prišiel v období, keď si už mnohí mysleli, že sa zmieril s tým, že ho v Aténach obrali o zlato - štyri mesiace po skončení olympiády. "Ešte šesť týždňov po Hrách prevládal pocit - kašlime na to," priznáva Galovič. "Michal bol a je presvedčený, že - ak mu zdravie vydrží - zažije ešte raz to, čo v Atlante 1996, kde zvíťazil. O štyri roky v Pekingu alebo o osem, zatiaľ nevedno, kde. Ale potom som si vyžiadal správu o komunikácii hlavného rozhodcu súťaže a zistil som také významné nezrovnalosti, že som si povedal - nie, to tak nenecháme."

K vodákovej žiadosti na arbitráž nie je priložené podporné stanovisko Slovenského olympijského výboru, ale to neznamená, že SOV sa od nej odťahuje. "O tom, že sa chystá, sme v minulých dňoch informovali predsedu Medzinárodného olympijského výboru Jacqua Roggeho," potvrdzuje šéf SOV František Chmelár. "Protest má zmysel - každý boj za pravdu má zmysel," pripomína.

SkryťVypnúť reklamu

Protest, naštylizovaný advokátom Petrom Kubíkom, nie je postavený na tvrdení, že nešlo o dotyk bránky, hoci Martikán je naďalej presvedčený, že k nijakému nedošlo. "Keby to malo byť v polohe dotyk-nedotyk, necháme to tak," vraví manažér Galovič a naznačuje, že v tom prípade by arbitrážny podnet nemal veľkú šancu na úspech. Napáda však sériu rozhodcovských chýb, ktoré "keď už nehovoria o cielenej manipulácii, tak prinajmenej o obrovskej neprofesionalite, na ktorú pretekár doplatil stratou zlatej medaily".

Dva oficiálne zápisy, druhý z nich vydaný takmer dve hodiny po súťaži, uvádzajú Martikánovu chybu na bránke č. 5, no v komuniké technického delegáta sa zrazu konštatuje dotyk na bránke č. 7. Ani jedna z nich nebola zaznamenaná na oficiálnej elektronickej tabuli ani na oficiálnych medzičasových tabuliach, pripomína sa v proteste podanom do Lausanne. "Michal jazdil úplne posledný a spodok trate vo vedomí jasného náskoku šiel tak, aby neurobil chybu - keby vedel o trestných sekundách, bol by schopný zmeniť taktiku aj techniku tak, aby napriek hendikepu vyhral," myslí si Galovič.

SkryťVypnúť reklamu

S hlavným rozhodcom aténskeho finále C1 Poliakom Zbigniewom Kudlikom údajne majú slovenskí vodní slalomári viac zlých skúseností.

"Súhra priveľa chýb na jedného človeka," pritakáva Galovič. "Nám však nejde len o jedného rozhodcu, dokonca ani len o jednu - Michalovu zlatú medailu. Vodný slalom musí zmeniť systém rozhodovania."

Aké má Martikán šance vybojovať pri zelenom stole zlatú medailu, z ktorej sa pár minút v Aténach tešil?

Slovenský olympijský šéf Chmelár nie je bezhraničný optimista, ale myslí si, že Martikán vyhrá aj v prípade, ak rozsudok nebude znieť tak, že mu majú udeliť zlatú medailu: "Potešila by ma aj morálna satisfakcia, za akú by som pokladal arbitrážny výrok o rozhodcovských chybách a vyzvaní federácie urobiť také zmeny v pravidlách, ktoré by objektivizovali rozhodovanie. V modernom športe enormne stúpa výkonnosť, rozdiely medzi najlepšími sa minimalizujú a akýkoľvek subjektivizmus v dôsledku nedostatku pravidiel športovec logicky vníma ako nespravodlivosť."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu