Nie každý sporiteľ sa bude môcť slobodne rozhodnúť pre niektorý z troch typov penzijného fondu. Zákon totiž zakazuje vstúpiť do najrizikovejšieho z nich - rastového fondu - tým sporiteľom, ktorí majú do dôchodku menej ako 15 rokov. Cieľom rastového fondu je čo najvyšší výnos, dosiahnuté výnosy sa môžu v čase výrazne meniť, môžu byť veľmi vysoké, ale aj nízke.
V zmiešanom, tzv. vyváženom dôchodkovom fonde si nebudú môcť sporiť tí ľudia, ktorým do odchodu do dôchodku chýba menej ako 7 rokov. Ide o mierne rizikový fond, jeho cieľom je zabezpečiť stabilný výnos pri malom riziku.
Takže tí najstarší sporitelia budú posledných sedem rokov svojho produktívneho života ukladať peniaze do konzervatívneho fondu, ktorého nominálne výnosy budú približne na úrovni inflácie. Počas tejto záverečnej fázy sporenia bude reálne zhodnotenie úspor kolísať okolo nuly. Cieľom konzervatívneho fondu je udržať hodnotu peňazí občana na jeho účte pred odchodom do dôchodku.
"Vyššie investičné riziko spravidla znamená šancu na vyššie zhodnotenie, ale aj hrozbu, že hodnota fondu môže výrazne klesnúť. Inými slovami - čím väčšie riziko, tým väčší možný zisk, ale aj možná strata," upozorňuje ministerstvo práce na internetovom portáli venovanom dôchodkovej reforme www.dochodok.gov.sk.
Ak klesne hodnota fondu, ktorý si sporiteľ vybral, klesne aj hodnota peňazí na osobnom dôchodkovom účte, čo môže v budúcnosti znamenať nižší dôchodok z 2. piliera. Naopak, ak bude výrazne rásť hodnota fondu, zvýši sa aj hodnota peňazí na osobnom dôchodkovom účte a dôchodok z 2. piliera bude vyšší.
Štát navyše zaviedol pri investovaní v dôchodkových fondoch podmienku, že výnos žiadneho dôchodkového fondu nesmie výrazne zaostávať za priemerným výnosom dôchodkových fondov rovnakého typu na Slovensku. Týmto krokom chceli reformátori docieliť, aby budúce dôchodky z 2. piliera boli porovnateľné pre dobrých aj zlých investorov.
Prestup z fondu do fondu spravovaného tou istou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou bude zadarmo. Za zmenu správcovskej spoločnosti sa však už bude platiť, no nie vtedy, ako k zmene dôjde najmenej rok po podpísaní pôvodnej zmluvy.
Typy fondov
Fond pre opatrných
Konzervatívny dôchodkový fond bude najmenej výnosný, no bude niesť aj najmenšie riziko kolísania výnosov. Prepad do straty bude prakticky nemožný. Bude preto určený pre najstarších sporiteľov, ktorí už nemôžu vzhľadom na blížiaci sa dôchodkový vek niesť ani to nejmenšie riziko.
Majetok v tomto fonde sa bude môcť použiť len na dlhopisové a peňažné investície a musí byť v plnej miere zabezpečený proti menovému (kurzovému) riziku.
Fond kompromisu
Vyvážený dôchodkový fond je hybrid, ktorý nesie vyššiu mieru rizika ako konzervatívny, no nižšiu ako rastový dôchodkový fond. Je teda určený najmä pre sporiteľov v strednom veku, ktorí si už vzhľadom na blížiacu sa starobu nemôžu dovoliť riskovať v takej miere ako mladí sporitelia. Výnosy tohto fondu budú podľa tvorcov reformy vyššie ako v konzervatívnom a nižšie ako v rastovom fonde.
Hodnota investícií do akcií, ktoré sa všeobecne považujú za najriskantnejšie, ale aj najvýnosnejšie, nemôže presiahnuť 50 percent. Polovicu majetku fondu musia tvoriť dlhopisové a peňažné investície. Proti menovému (kurzovému) riziku musí byť zabezpečených najmenej 50 percent majetku fondu.
Fond pre odvážnych
Rastový dôchodkový fond je určený najmä mladým sporiteľom. Zloženie portfólia jeho aktív, do ktorých bude investovať peniaze sporiteľov, nesie vyššie riziko kolísania výnosov s možnosťou krátkodobého prepadnutia sa do straty. V dlhodobom horizonte, ktorý je pre mladých sporiteľov kľúčový, však bude podľa tvorcov reformy najvýnosnejší.
Hodnota investícií do akcií, ktoré sa všeobecne považujú za najriskantnejšie, ale aj najvýnosnejšie, nemôže presiahnuť 80 percent. Proti menovému (kurzovému) riziku musí byť zabezpečených najmenej 20 percent majetku fondu.
Poplatky v dôchodkových firmách
správa aktív
najviac 0,07 % (počas prvých troch rokov najviac 0,08 %) z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde,
vedenie účtu
1 % zo sumy mesačného príspevku,
prestup do inej DSS
poplatok určí DSS a platí sa len v prípade, ak sporiteľ podpísal zmluvu s pôvodnou DSS najviac rok od jej vypovedania,
prestup do iného fondu tej istej DSS
bez poplatku
Zdroj: Zákon o starobnom dôchodkovom sporení