Tie sa už bijú o priazeň sporiteľov masívnou reklamnou kampaňou, odborníci sa však zhodujú, že reklama by mala byť tým posledným, čo si treba pri výbere správcu úspor všímať.
Ekonómovia oslovení denníkom SME tvrdia, že najdôležitejšími kritériami by mali byť renomé značky a skúsenosti finančnej skupiny so správou penzijných fondov v zahraničí. To jednoznačne hrá do kariet známym finančným domom so silným medzinárodným kapitálom.
V súvislosti so správou dôchodkových aktív má najväčšie úspechy v stredoeurópskom regióne finančná skupina ING so sídlom v Holandsku. Od roku 2002 po dnešok zozbierali fondy ING takmer desiatku ocenení v Česku, Poľsku a Maďarsku. V rebríčku výnosnosti dôchodkových fondov v krajinách visegrádskej štvorky patrí tejto skupine prvé miesto.
Renomé značky je známkou dôveryhodnosti, ktorá je v prípade povinných celoživotných dôchodkových úspor najdôležitejším kritériom. Pri výbere správcu penzijných úspor si preto treba všímať, aké firmy a ktorí ľudia za ním stoja. V tomto smere jednoznačne vedú nadnárodné finančné holdingy často s viac ako storočnou tradíciou.
Slovenskí reformátori sľubujú, že úsporám v slovenských dôchodkových správcovských spoločnostiach sprenevera nehrozí. Na nakladanie s peniazmi sporiteľov má totiž dohliadať štátny Úrad pre finančný trh a depozitár. Toho si každý správca vyberie spomedzi licencovaných komerčných bánk.
Výber správcu dôchodkových úspor nie je definitívny. Zákon umožňuje nespokojnému sporiteľovi zmeniť správcu každých šesť mesiacov bez poplatku.
Aké sú dôchodkové piliere
Priebežný, prvý pilier: je povinný, spravuje ho verejná inštitúcia Sociálna poisťovňa. Priebežný je preto, lebo financovanie dôchodkov z neho je priebežné, teda to, čo dnes ekonomicki aktívni občania do poisťovne odvedú, poisťovňa obratom vyplatí penzistom. Preto jeho solventnosť ohrozuje demografický vývoj, keď pribúda dôchodcov na úkor ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí doň prispievajú.
Kapitalizačný, druhý pilier: zatiaľ je povinný pre všetkých, ktorí dnes nemajú viac ako 16 rokov. Všetci ostatní sa môžu rozhodnúť do konca júna 2006, či časť svojich súčasných odvodov odklonia do druhého piliera na dôchodkové sporenie. Úspory spravujú a zhodnocujú súkromné správcovské spoločnosti kúpou a predajom cenných papierov.
Dobrovoľný, tretí pilier: dobrovoľný, súkromne spravovaný, je výhodný aj pre daňové úľavy. Každý sa môže rozhodnúť či a kedy doň vstúpi, aj akú sumu bude do neho odvádzať. Povinne doňho prispievajú zamestnávatelia za zamestnacov, ktorí vykonávajú práce zaradené do tretej a štvrtej rizikovej kategórie.
Ako funguje druhý pilier?
1. Sporenie
Počas produktívneho života odkloní budúci penzista časť svojich dnešných odvodov zo Sociálnej poisťovne do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si predtým vybral, a s ktorou uzavrel zmluvu. Nezaplatí ani korunu navyše.
2. Zhodnocovanie
Okrem hromadenia investícií dochádza aj k ich zhodnocovaniu investovaním v tom penzijnom fonde, ktorý si sporiteľ vyberie.
3. Dôchodok
Po dosiahnutí dôchodkového veku sporiteľ požiada o štátny dôchodok zo Sociálnej poisťovne a zároveň si za nasporenú sumu peňazí v dôchodkovej správcovskej spoločností kúpi v životnej poisťovni právo na doživotne vyplácanú penziu.