Termíny pre bienále už horia

Minulý týždeň prišiel do Slovenskej národnej galérie od organizátorov benátskeho bienále list s oznámením termínu, dokedy majú jednotlivé krajiny poslať materiály pre ústredný reprezentatívny katalóg. Jedna strana obrazovej prílohy a jedna textová normos

Dvaja z trojice navrhnutých umelcov SNG pre Benátske bienále 2005 Stano Filko a Boris Ondreička sa stretli už pri Výročnej výstave SCCA v roku 1997, keď urobili spoločný umelecký vstup dovtedy nevyužívaných priestorov na Sedlárskej ulici v Bratislave. FOTO - MARTIN MARENČIN

Minulý týždeň prišiel do Slovenskej národnej galérie od organizátorov benátskeho bienále list s oznámením termínu, dokedy majú jednotlivé krajiny poslať materiály pre ústredný reprezentatívny katalóg. Jedna strana obrazovej prílohy a jedna textová normostrana majú byť poslané najneskôr do druhého februára 2005, teda o mesiac. Oficiálne mená umelcov, ktorí budú vystavovať v Československom pavilóne v benátskych Giardini od júna 2005, však stále nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská národná galéria (SNG), ktorá je z Ministerstva kultúry (MK) poverená koordinovaním Bienále na striedačku s českou Národní galerii, sa po zlej skúsenosti z októbrového Benátskeho bienále architektúry rozhodla nevypísať verejnú súťaž a zmenila koncepciu výberu. Návrh, ako riešiť tohtoročnú účasť na bienále, poslala 7. decembra na MK. Svoje oficiálne stanovisko ministerstvo dodnes nezverejnilo, napriek nebezpečnému skracovaniu času termínov, ktoré musí SNG ako koordinátor stihnúť.

"Ak ešte niekedy bude mať na starosti Benátske bienále galéria, rada by som presadila, aby bol umelecký projekt známy už rok dopredu," hovorí o novej koncepcii pre SME koordinátorka bienále Alexandra Kusá. "Nijaké čakanie na vypísanie témy - je to nepraktické a zbytočné. Pred letnými prázdninami nech je to jasné."

SkryťVypnúť reklamu

Je pravdou, že demokratické vypisovanie súťaže na zadanú tému robí v prípade bienále minimum krajín. Väčšinou sa dôraz kladie na predchádzajúcu umeleckú reprezentáciu - na jej základe sú potom jednotliví umelci organizátormi oslovovaní. Podobne chce postupovať aj SNG. "Podľa nás by bol ideálny kombinovaný spôsob. Teda sledovanie aktivít jednotlivých umelcov spolu s vypísaním súťaže, aby bolo z čoho vyberať," objasňuje Kusá.

Tento rok preto podala SNG ministerstvu návrh pre priame poverenie vypracovania projektu na najbližšie bienále galériou. SNG podala ministerstvu konkrétny návrh. Ten by sa podľa slov Kusej odvíjal od ústrednej postavy slovenského umenia druhej polovice dvadsiateho storočia Stana Filka, ktorý by bol doplnený aj o český aspekt. Kurátor by nebol zo SNG, tá by poskytla iba komisára, ktorý by dozeral a koordinoval realizáciu. "Konkrétneho kurátora sme v návrhu neuviedli, ale my svojho kandidáta máme. Boli by sme radi, keby ním bol riaditeľ Moravskej galérie v Brne Marek Pokorný," vysvetľuje Kusá. Filka ako ústrednú postavu prezentácie v návrhu dopĺňa Boris Ondreička, s ktorým Filko spolupracoval na niekoľkých umeleckých projektoch, ako SPOLOCNEKAZDYSAM (Spoločne, každý sám) pre výstavu 60/90 tandemu kurátoriek Alexandra Kusá a Petra Hanáková v roku 1997. Dvojicu bude dopĺňať Ján Mančuška, víťaz českej Ceny Jindřicha Chalupeckého.

SkryťVypnúť reklamu

Galéria na celý projekt žiada dva milióny korún, nevyhnutných na realizáciu, pričom len poplatky za správu pavilónu sa pohybujú okolo pol milióna korún. "Slovenská národná galéria vie iba za prijatia tohto modelu zaručiť splnenie všetkých termínov," dodáva Kusá, "reprezentácia československého umenia je pre nás prvoradá a tomu sme ochotní podriadiť aj prípadné sklamania z neuskutočnenej súťaže."

Okrem času je pravidelným problémom pri organizácii tohto podujatia neskoré uvoľnenie peňazí ministerstvom kultúry. Reprezentant slovenskej časti posledného bienále Erik Binder informoval SME o situácii spred dvoch rokov: "Potvrdili sa moje očakávania. Všetci ma upozornili, že peniaze prídu neskoro. Prišli tesne pred začiatkom, takže veľa sme museli vykrývať z vlastných peňazí. To isté sa však dialo aj na českej strane."

SkryťVypnúť reklamu

ANDREA KOPERNICKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu