Odpovede i spovede slovenského surrealistu v knihe spomienok

Umelecká činnosť Alberta Marenčina st. prináša so sebou veľa otázok. Je totiž rôznorodá, a autorovi samotnému spôsobila nemálo problémov - až existenčných. Svedectvo o tom podáva kniha Nezabúdanie (vyd. F.R.&G., Bratislava 2004).

Zásluhu na jej vydaní má Oleg Pastier. Práve on robil s Marenčinom rozhovory, ktoré vychádzali v týždenníku Mosty od júla do septembra 1999 a teraz tvoria podstatnú časť tejto knihy.

Bývalého novinára a popri Ivanovi Mojíkovi jediného skalného surrealistu na Slovensku, filmového dramaturga a scenáristu, prekladateľa, prozaika, kolážistu sa bolo na čo pýtať. Pastier neformuloval svoje otázky nijako dobiedzavo, ani provokatívne, len ich staval tak, aby odpovede vyzneli ako kompletný respondentov životopis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Marenčin zasa nebol skúpy na slovo a výsledkom je široko rozvetvené rozprávanie o rodinnom prostredí (otec bol mlynár) a zázemí, ktoré poznaniachtivému poskytovalo chlapcovi všetko, čo ho zaujímalo a čo bolo v danom čase a kraji dostupné.

Rodák z východoslovenskej obce Bystré nad Topľou (1922) študoval po maturite na prešovskom gymnáziu francúzštinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte v Bratislave. Toto obdobie malo veľký význam aj pre jeho svetonázorovú kryštalizáciu. Marenčin otvorene hovorí o svojej mladosti, svojom ľavicovom, či rovno komunistickom presvedčení, podmienenom jeho sociálnou skúsenosťou a príslušnými spoločenskými stykmi i priamou účasťou v SNP.

Vytriezvenie z ideálov - podobne ako u Juraja Špitzera a Dominika Tatarku, ktorí boli najmä za normalizácie jeho najlepšími priateľmi - nejaký čas trvalo. Jeho pravá chvíľa nastala už vtedy, keď na jeseň 1945 dostal štipendium do Francúzska. Medzitým ešte krátko pracoval v Národnej obrode, kde mu najmä L. Novomeský a J. Trachta vštepili neoceniteľné novinárske zásady. Pobyt v Paríži, kde vďaka zázračným náhodám študoval na Vysokej škole politickej a potom na Vysokej filmovej škole, určil natrvalo jeho profesionálnu dráhu.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne zamýšľal zostať tri mesiace, napokon zostal tri roky. Bol dopisovateľom Národnej obrody, hlásateľom a redaktorom čs. vysielania francúzskeho rozhlasu a v závere redaktorom týždenníka Paralele 50, ktorý viedol surrealistický básnik Philippe Soupault.

Tieto aktivity mu otvorili cestu k takým osobnostiam ako Breton, Eluard, Brancusi, Picasso a k ďalším predstaviteľom umeleckej moderny (o kontaktoch s nimi píše v knihe Ako som sa stretol s niektorými pozoruhodnými ľuďmi z roku 1993), čo len posilnilo jeho surrealistického ducha, ktorý v ňom nevyhasol, ani keď sa slovenský nadrealizmus už rozpúšťal v socrealistickej kyseline.

Po návrate domov sa stal Marenčin dramaturgom a scenáristom Čs. štátneho filmu a práca na Kolibe znamenala pre neho splnenie dávneho sna. V prvej tvorivej skupine, ktorú viedol, sa úspešne uplatnila nová filmárska generácia: Barabáš, Uher, Havetta, Jakubisko. V tom čase sa realizovalo aj niekoľko Marenčinových scenárov a jeho trvalou zásluhou ostáva, že na Kolibu doviedol francúzskeho spisovateľa Robbe-Grilleta - ten tu nakrútil dva svoje najlepšie filmy.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyhodení z filmu a zákaze publikovania sa napokon uchytil v Slovenskej národnej galérii, kde ostal až do dôchodku.

V knihe Nezabúdanie Marenčin nič nedramatizuje, ani nezveličuje. Rozhovory s ním pripomínajú cez osud jedného spisovateľa celú epochu a majú širší než iba kultúrny dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu