Mŕtvych pribúda po tisíckach. Červený kríž predpokladá, že ich bude až 100-tisíc. FOTO - REUTERS |
Obete nedeľného zemetrasenia budú zväčša ležať v masových hroboch. Často sa tam "stretnú" ľudia rôznych vierovyznaní, ktorí sa počas svojho života obchádzali. Čas a obavy z choroboplodných zárodkov neumožňujú dôstojné pohreby ani náboženské obrady.
V mnohých prípadoch sa mŕtve telá nedajú ani vizuálne identifikovať a na analýzy DNA nie sú peniaze ani čas. Voda zničila márnice aj nemocnice. Navyše by aj tak neuniesli stále pribúdajúce počty mŕtvych.
Včera Červený kríž hovoril, že ich bude až stotisíc. Po tom, čo sa podarilo uvoľniť cesty a zlepšiť komunikáciu so vzdialenými miestami, vyšlo najavo, že "zmizli" celé mestá aj ich obyvatelia.
"Nemáme inú možnosť, len začať kopať masové hroby," hovorí policajný šéf indonézskeho Acehu Achmad Basuki. Na uliciach Acehu už vodiči buldozérov nakladajú mŕtve telá a prevážajú ich k hrobom.
Na Srí Lanke kopali ľudia hroby holými rukami a naberačkami. Nie je čas na obrady, hovorili im miestne úrady. Hrozivé boli najmä pohreby detí. Ukladali ich do jednej jamy po desiatkach, rodičia mali len chvíľu na rozlúčku. Potom museli ustúpiť ďalšej skupine trúchliacich mám a otcov.
V oblasti žijú ľudia viacerých náboženských vyznaní: moslimovia, hinduisti, kresťania. Každé náboženstvo má vlastné pohrebné obrady aj pravidlá. Moslimovia majú mŕtvych pochovať čo najskôr: v premočenej pôde sa im to však nedarilo. Hinduisti museli ustúpiť od kremácií.
Na jednom z veľkých indických cintorínov neriešili, kto vyznáva akého Boha. "Pri takejto tragédii nie je náboženstvo podstatné. Zomreli všetci spolu v mori, tak aj spolu budú ležať v hrobe," hovorí moslimský kazateľ Sajíd Abdulláh.
Úrady v postihnutých krajinách hovoria, že pre rýchle pohreby nebudú nikdy presne vedieť, koľko ľudí zahynulo. Na niektorých miestach zmizli celé dediny a nezostal nikto, kto by mohol dosvedčiť, koľko ľudí tam chýba.
Pokračuje aj identifikácia mŕtvych. Na miestach, kde zostali márnice, už na nej pracujú aj lekári zo Západu. Mŕtvym odoberajú vzorky z vlasov a robia aj zubárske záznamy. Takáto identifikácia sa týka najmä zahraničných turistov.
Vlády tvrdia, že žiadneho turistu nepochovajú, kým nebude jasné, o koho ide. Odborníci si však myslia, že je to naivná predstava. "Týmto tempom, s týmto vybavením a za takýchto podmienok sa to jednoducho nedá," citujú India Times jedného z patológov.