Koniec roka je pred dverami a vplyvné hudobné časopisy vo svete organizujú ankety o najlepší album za posledných dvanásť mesiacov. Výsledky ankiet uznávaných hudobných novinárov a kritikov sa odlišujú od hitparádových rebríčkov. Sú však dobrým vodidlom kvality a všetkého hodnotného, čo sa za rok 2004 vo svetovej hudbe urodilo.
Vplyvný britský hudobný mesačník Q vtesnal do prvej desiatky mnoho domácich hudobníkov. Jeho kritici považujú album A Grand Don't Come For Free od The Streets za najlepšiu nahrávkuroka. Za názvom skupiny sa skrýva Mike Skinner, považovaný za britskú odpoveď na Eminema.
Na druhom mieste skončili Keane s albumom Hope and Fears, súčasní miláčikovia britskej hudobnej tlače. Keane, autori sladkých popevkov, sa preslávili aj tým, že v ich skupine dominuje piáno a absentujú gitary. Škótski Franz Ferdinand skončili tretí s rovnomenným albumom, v ktorom sa mieša nová vlna s prvkami diska alebo punku.
Írska skupina U2 sa s albumom How To Dismantle An Atomic Bomb umiestnila na štvrtom mieste.Veterán Nick Cave a jeho sprievodná skupina The Bad Seeds sa tento rok vrátili do pozornosti s kvalitným dvojalbumom Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus (v rebríčku sú siedmi). Popularita newyorských Scissor Sisters rastie každý mesiac. Ich debutový rovnomenný album skončil na 14. mieste. Anketa Q ukazuje, že sa darilo aj albumom Green Day, Norah Jonesovej alebo mladej soulovej speváčky Joss Stone.
Magazín Uncut za najlepší album uplynulých dvanástich mesiacov vybral Smile od strateného génia Briana Wilsona. Niekdajší frontman kalifornských The Beach Boys tento rok konečne dokončil slávnu nahrávku, ktorú pôvodne plánoval vydať v roku 1967! Plány mu vtedy prekazila prebúdzajúca sa duševná choroba. Album Smile, ktorý sa medzičasom stal legendou, znie ako soundtrack ku knižke Alica v krajine zázrakov.
Na druhé miesto si kritici mesačníka Uncut zvolili americkú alternatívno-countryovú skupinu Wilco a jej album A Ghost is Born. Na treťom mieste sa nachádza album Van Lear Rose od americkej speváčky country Loretty Lynnovej. Pre zaujímavosť, nahrávku jej produkoval Jack White z alternatívnych The White Stripes.
V prvej desiatke sa nachádzajú nahrávky od Marka Lanegana, American Music Club alebo Franz Ferdinand. Medzi prvých desiatich sa nezmestil napríklad Tom Waits, R.E.M., Leonard Cohen alebo The Cure.
Prestížny americký magazín Rolling Stone tentoraz predstavil najlepších päťdesiat albumov roku 2004 podľa abecedného poradia. V päťdesiatke najlepších je široká škála od Raya Charlesa až po rapera Kanye Westa. Rolling Stone si všíma predovšetkým amerických interpretov. Nezabudol na posledný album speváčky Patti Smith Trampin', na superskupinu Velvet Revolver a ich debut Contraband alebo Princov Musicology.
Vo všetkých anketách sa na predných miestach objavuje meno pesničkára Elliotta Smitha. Jeho posledný album From a Basement on the Hill vyšiel za pomoci jeho priateľov až po jeho tragickej smrti a paradoxne sa stal jeho najúspešnejším titulom.