"Trvá 11 rokov, kým sa na koraloch prejavia prvé známky ozdravenia," objasnil vedec z thajskej univerzity. Ako dodal, bez koralov zmizne aj morský život, ktorý od nich závisí.
Zemetrasenie so silou 9 stupňov magnitúda mohlo podľa expertov posunúť niektoré ostrovy v Indickom oceáne až o 20 metrov. "Je to veľký posun," povedal Hudnut. Severozápadné ostrovy Sumatry sa podľa neho mohli presunúť až o celých 36 metrov na juhozápad.
Iný americký geológ Stuart Sipkin má na pohyb ostrovov odlišný názor. Súhlasí s tým, že sumatrianske ostrovy sa zmenili. Podľa neho sa však neposunuli na juh, ale vyššie nad hladinu mora, ako boli pred katastrofou.
Obavy z opačného vývoja majú na Maldivách. Ničivé vlny tsunami znamenajú pre nízko položené súostrovie trvalú hrozbu. Strach, že by more mohlo Maldivy napokon pohltiť, je veľký. Na nebezpečenstvo, ktoré pre ostrovy znamená more, upozorňuje aj miestny ochranca prírody Muhammad Záhir: "Sme najnižšie položeným štátom, priemerná výška našich ostrovov je iba meter nad morom."
Obrovská energia, ktorá vznikla v nedeľu po zrážke oboch podmorských tektonických dosiek, spôsobila kolísanie našej planéty na jej obežnej dráhe. "Zaznamenali sme ľahké pohyby Zeme a predpokladáme, že Zem sa počas zemetrasenia kolísala, spôsobilo to uvoľnenie obrovskej energie a náhla zmena hmotnosti," povedal Hudnut. (ma, čtk, tasr)