vzácne hýle alebo chochláče severské. "Tieto vtáky sa u nás vyskytujú len veľmi výnimočne," hovorí ornitológ Martin Sárossy. "Naposledy boli u nás pozorované pred dlhými rokmi," dodáva. Väčšina týchto vtákov totiž na rozdiel napríklad od našich lastovičiek nemigruje pravidelne počas každej zimy.
Bezprostredne po tatranskej kalamite sa v okolí Trenčína vyskytol kŕdeľ strnádok snežných. Ich prirodzeným domovom je polárna oblasť a sú len o málo väčšie ako vrabce. Spoznať sa dajú podľa nápadného snehobieleho sfarbenia a červených líc. Ako všetky severské živočíchy sú veľmi krotké s malou únikovou vzdialenosťou pred človekom. Ďalšie severské vtáky, chochláče, hlásili z Turca, Oravy aj z východného Slovenska. "Okolo 20. decembra sme dokonca spozorovali vyše tisícový kŕdeľ priamo v centre Bratislavy," hovorí Sárossy. Podľa Rastislava Rybaniča zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva sa v posledných dňoch na Slovensku objavil aj vzácny poddruh hýľa, ktorý pochádza z oblasti severovýchodného Ruska.
Ornitológovia sa domnievajú, že nezvyklý výskyt vzácnych severských vtákov na území Slovenska súvisí práve s veternou smršťou v Tatrách. "Sú známe prípady, keď väčší vietor dokáže uniesť kŕdeľ drobných vtákov aj na veľké vzdialenosti," hovorí Sárossy. "Tatranské lesy tvorili istý rezervoár, zdroj potravy pre vtáky, ktoré si zvykli, že tam môžu prečkať zimu. Teraz sú nútené hľadať si nové útočisko," dodáva.
(mp)