FOTO - ARCHÍV TASR
MURÁNSKA PLANINA - Elektrické vedenia so stĺpmi v tvare písmena "T" zostávajú postrachom ochrancov prírody. Izolátory na priamej konzole predstavujú podľa nich jednu z najzávažnejších ekologických hrozieb zdedených z minulosti. Každoročne jej padnú za obeť tisícky vtákov a škoda predstavuje milióny.
Odborníci z Národného parku Muránska planina sa problematike stĺpov smrti venujú dlhodobo. "Od roku 1997 sme v spolupráci so správcami elektrických vedení zabezpečili hrebeňovými zábranami najvýznamnejšie línie," povedal nám Marcel Uhrín z NP Muránska planina. Robili to aj v rámci projektu LIFE, ktorý financuje Európska komisia. V rámci neho vykonali aj evidenciu uhynutých vtákov na líniách, ktoré zatiaľ neboli zabezpečené proti zosadaniu vtákov na stĺpy. Vtáci sa pritom často dotknú vodičov a elektrický prúd ich usmrtí.
"Od marca do decembra tohto roku sme robili monitoring. Približne na 60 kilometroch vedení, čo predstavuje iba časť, sa našlo 59 uhynutých vtákov," dodáva Marcel Uhrín. Uhynutá skupina predstavovala sedem druhov vtáctva, medzi nimi boli aj niektoré cenné druhy. Napríklad bocian biely, myšiak lesný, myšiarka ušatá, či krkavec čierny. Celková spoločenská hodnota uhynutých vtákov predstavovala takmer 700-tisíc korún.
"Tieto údaje ukazujú, že aj na krátkych úsekoch elektrických vedení dochádza k veľkým škodám," hovorí Uhrín. V Národnom parku chcú aj v budúcnosti realizovať projekty, ktoré majú škody na vtáctve postupne odstraňovať.
(eta)