Ak rodič neplatí výživné, ktoré mu určil súd, možno sa ho domáhať návrhom na výkon rozhodnutia na súde alebo u exekútora. Pri návrhu na súd treba presne určiť spôsob exekúcie, naopak, exekútor sa sám rozhodne, aký spôsob je najúčinnejší. Výživné možno získať zrážkami zo mzdy, exekvovaním majetku alebo úspor, či sporení v banke, predajom nehnuteľnosti a podobne.
Ak súd po návrhu na výkon rozhodnutia nekoná, resp. rozhodne, ale povinný rodič sa odvolá a vtedy sa súd naťahuje, čo je častejšia situácia, treba podať sťažnosť predsedovi súdu. Ten rozhodne, či bola odôvodnená. Kto nie je s rozhodnutím spokojný, môže sa obrátiť na Ústavný súd a žiadať náhradu za prieťahy v konaní.
Ak súd či exekútor zistia, že exekúciu nie je možné vykonať, pretože povinný rodič je nezamestnaný a nemá príjem, nevlastní majetok, ktorý môže byť napísaný na príbuzných, alebo poberá iba nízke sociálne dávky, exekútor by mal priebežne sledovať, či sa situácia povinného rodiča nezlepšila. V žiadnom prípade by v takejto situácii nemal oprávnený rodič návrh na exekúciu stiahnuť, pretože by hradil trovy exekútora. Od januára sa v prípadoch, keď výživné nie je možné vymôcť, dá požiadať o náhradné výživné.
Bez ohľadu na spôsob, akým sa rodič výživného domáha, môže podať trestné oznámenie za zanedbanie povinnej výživy. Stáva sa však, že polícia bez ohľadu na to, ako určil výživné súd, začne sama skúmať, či je rodič schopný platiť, a ak usúdi, že nie je, neobviní ho.
Advokátka Iveta Rajtáková hovorí, že je veľa rodičov, ktorí výživné platia podľa rozhodnutia súdu, sú však aj takí, ktorí sa chcú s druhým rodičom "naťahovať", vtedy často spor vyústi až do exekúcie. V chudobnejších regiónoch, najmä smerom na východ Slovenska, je však aj veľa rodičov, ktorí pracujú načierno a poberajú sociálne dávky aj preto, aby sa vyhli plateniu výživného.