ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Rodič, ktorému bývalý partner neplatí na dieťa, môže od januára žiadať o náhradné výživné. "Žiadosti možno posielať úradom práce už od 1. januára 2005. Záujem bude zrejme veľký, pretože na túto tému máme veľa telefonických otázok," povedala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Katarina Belická.
Od januára bude platiť nový zákon o rodine, ktorým sa zvýši aj hranica pre minimálne výživné. Úpravu navrhlo ministerstvo spravodlivosti. Podpredsedníčka Národnej asociácie sudkýň Ľudmila Babjaková hovorí, že dnes je mnoho rodičov, ktorí nepracujú, nemajú príjem ani majetok, preto sa neraz stáva, že sa im určí výživné iba 50 či 100 korún alebo žiadne. "V rovnakej situácii však môže byť aj druhý rodič, ktorý má deti zverené do výchovy, a pretože deti potrebujú svoje, musí peniaze zháňať aj za cenu zadlženia. Prečo sa má však zadlžovať iba jeden z rodičov?"
Nový zákon zavádza tiež povinnosť zložiť výživné vopred, ak má rodič nepravidelné príjmy a je dôvod obávať sa, že v budúcnosti nebude vedieť platiť výživné.
Bohatým rodičom zase bude môcť súd nariadiť tvorbu úspor pre dieťa. Zákon má tiež ambíciu zrýchliť rozhodovanie súdov, vo veciach týkajúcich sa maloletých detí musia rozhodnúť do šiestich mesiacov. Ide však o prvé rozhodnutie, prieťahy na súdoch však nastávajú najmä odvolaním.
Náhradné výživné podľa nového zákona nemôžu dostať všetky deti, zákon určuje hornú hranicu príjmu rodiny na 2,2-násobok súm životného minima pre žiadateľa a s ním posudzované osoby. Výživné nie je možné získať vždy v plnej výške, v akej ho určil súd, ale najviac vo výške 1,2-násobku životného minima pre dieťa, teda 2496 korún. S každoročnou úpravou životného minima sa bude valorizovať i náhradné výživné.
Zákon o náhradnom výživnom pôvodne predložili poslanci HZDS, parlament ho prijal a po voľbách zrušil. Predkladateľ druhého zákona Robert Madej zo Smeru odhaduje, že tentoraz požiada štát o výživné 1500 rodičov, čo by si pri priemernej výške výživného 1300 korún vyžiadalo z rozpočtu 23,4 milióna.
Iný názor má Ústredie práce a aj ministerstvo práce, ktoré s náhradným výživným nesúhlasilo. Ústredie tvrdí, že podľa jeho analýzy požiada štát o výživné 3500 rodičov, pričom každý bude žiadať o výživné aspoň na dve deti, a náklady tak dosiahnu až 138,2 milióna. Ministerstvo vo svojom rozpočte na budúci rok vyčlenilo na náhradné výživné 23 miliónov, hovorca Martin Danko však tiež odhaduje, že suma nebude stačiť.
Madej tvrdí, že "najvyšším záujmom" štátu a jeho inštitúcií musí byť dieťa. "Pomoc deťom v situáciách, keď si ich rodič neplní najzákladnejšiu vyživovaciu povinnosť a preto je ohrozený ich zdravý vývin, je prioritou každej vyspelej spoločnosti." Náhradné výživné podľa neho zníži stres a "odbúra časové zaťaženie" rodičov, ktorí sa o deti starajú.
Minister práce Ľudovít Kaník pri prerokúvaní zákona v parlamente hovoril, že podporí nezodpovedných rodičov, ktorí si zvyknú, že záväzky za nich zaplatí štát.
Ak štát prizná rodičovi náhradné výživné, bude ho vymáhať od neplatiča s penále. Madej predpokladá, že v prvom roku dosiahne vymožiteľnosť asi 15 percent, ale v ďalších rokoch už 20. Vymožiteľnosť majú zvýšiť aj novely trestného či exekučného zákona, ktoré navrhol a ktoré sprísňujú tresty za neplatenie výživného a znížili sumu, ktorú nebude možné exekvovať z 1600 na 800 korún. Aj tu je ústredie práce oveľa skeptickejšie, odhaduje vymožiteľnosť asi na jedno percento.
Ako sa sprísnia tresty za neplatenie
Od januára bude trestné neplatenie výživného nielen za tri mesiace po sebe, ale za ktorékoľvek tri mesiace počas dvoch rokov:
Za neplatenie výživného počas troch mesiacov a za neplatenie z nedbanlivosti sa zvýši trest z jedného roka na dva roky väzenia.
Za úmyselné neplatenie výživného bude hroziť väzenie na jeden až tri roky namiesto doterajších dvoch rokov.
Ak rodič neplatením výživného vystavil svoje dieťa nebezpečenstvu núdze alebo bol za neplatenie výživného už v posledných dvoch rokoch odsúdený, bude môcť namiesto šiestich mesiacov až troch rokov dostať trest jeden až päť rokov.
Pri výživnom na maloleté deti sa znižuje od januára suma, ktorú nemožno exekvovať. Dnes je možné získať výživné buď návrhom na exekúciu, alebo návrhom na výkon rozhodnutia na súde. Vždy však rodičovi musela zostať aspoň suma 1600 korún (ak je od neplatiča závislá iná osoba, zvyšuje sa o 600 korún). Od januára sa suma, ktorú nebude možné exekvovať, zníži na polovicu, teda na 800 korún.