BRATISLAVA - Štruktúra nezamestnaných sa mení. Pribúda starších ľudí bez práce, menej je nezamestnaných absolventov. "Posun veku odchodu do dôchodku začína vplývať na rast počtu uchádzačov o zamestnanie vyšších vekových kategórií," píše ministerstvo práce v správe o sociálnej situácii obyvateľov.
Medzi nezamestnanými je menej mladých do 25 rokov, čo ministerstvo pripisuje najmä zmenám v evidencii. Podľa nových zákonov absolventom škôl už nevzniká nárok na podporu, preto nemajú dôvod hlásiť sa na úrade. Absolventov je menej aj podľa demografických údajov a ak sa zúčastňujú absolventskej praxe, úrady ich navyše neevidujú ako nezamestnaných schopných hneď nastúpiť do práce.
Zo štatistík úradov práce vyplýva, že kým vlani v druhom štvrťroku tvorili nezamestnaní do 40 rokov vyše 60 percent všetkých evidovaných nezamestnaných, v rovnakom období tohto roku to už nebolo ani 55 percent.
Sociologička Zuzana Kusá dramatickejšie hodnotí situáciu absolventov, lebo podľa Štatistického úradu bolo v polovici tohto roka 99 900 nezamestnaných, ktorí nikdy nepracovali, a koncom tohto roka už ich počet vzrástol na 102 800. Na porovnanie, koncom roka 2003 ich bolo 95 800.
Ministerstvo práce sa nezamestnanosti starších neobáva. Podľa hovorcu Martina Danka je meniaca sa štruktúra nezamestnaných prirodzená, pretože sa "zvyšuje dôchodkový vek a strategickým zámerom Slovenska a Európskej únie je zvyšovať podiel starších na aktívnom obyvateľstve". Danko tvrdí, že zamestnanosť starších rastie, konkrétny počet však nevie, ministerstvo eviduje iba medziročný rast - v prvom polroku 2004 pracovalo o 30,9 percenta viac ľudí nad 60 rokov ako v prvom polroku 2003.
Počet starších v evidencii nezamestnaných však nie je konečný. Mnohí totiž požiadali o predčasný dôchodok. Riaditeľ Sociálnej poisťovne František Halmeš hovorí, že "inštitút predčasného dôchodku sa využíva mohutne". Žiadajú oň "nezamestnaní, ktorí stratili prácu a pokúšajú sa takto riešiť svoju sociálnu situáciu", a tí, ktorí pracujú, ale chcú si dôchodkom zlepšiť príjem. Od začiatku roka do novembra požiadalo o predčasný dôchodok 28 875 ľudí, dostalo ho 23 253, skoro tretina žiadateľov nesplnila podmienky. Ministerstvo záujem o predčasný dôchodok víta, slobodná voľba odchodu do dôchodku je v súlade s reformou.
Veľké firmy odmietajú, že by pri prepúšťaní vyberali starších zamestnancov, ale pripúšťajú, že odchádzajú najmä tí. "Neprepúšťame podľa veku, ale podľa kvalifikačných predpokladov. Odchod však v prvom rade ponúkame starším, ktorým chýba do dôchodku zopár rokov," vysvetľuje hovorkyňa Železníc SR Kornélia Blašková.
Nové pracovné miesta obsadzujú najmä mladí, čo je podľa ekonomického šéfanalytika Slovenskej sporiteľne Martina Barta prirodzené, pretože "sú často flexibilnejší a ochotnejší učiť sa novým technológiám" a ľahšie sa za prácou sťahujú, pretože ešte nemajú byty. (haj, tv)